Niedoczynność tarczycy a wypadanie włosów

Gdy kobiecie zaczynają wypadać włosy, robi wszystko, aby powstrzymać ten proces. Stosuje specjalne szampony, odżywki, albo w skrajnych wypadkach przeszczepia sobie włosy. Nie chce tracić jednego z najważniejszych atrybutów swojej kobiecości. To dla kobiety duży cios. Co by było, gdyby się okazało, że łysienie jest tylko symptomem poważniejszych problemów? To brzmi jak zły sen. Niestety, często się okazuje, że wypadanie włosów jest pierwszym objawem schorzenia znanego pod nazwą niedoczynności tarczycy.

Jednym z najważniejszych organów zajmujących się produkcją hormonów jest tarczyca. Niedoczynność tarczycy występuje,gdy ilość wyprodukowanych hormonów jest zbyt mała. Może to doprowadzić do różnych, groźnych skutków. Choroba ta pięć razy częściej dotyka kobiet. Choruje na nią 1-6% kobiet w wieku do 60 lat. Im starsze, tym średnia się powiększa.

Czym może być spowodowana niedoczynność tarczycy? Najczęściej winna jest uszkodzona przysadka produkująca TSH, czyli substancję pobudzającą komórki tarczycy do wytwarzania hormonów. Za działanie przysadki z kolei odpowiada podwzgórze. Jego nieprawidłowe działanie również może spowodować niedoczynność tarczycy.

Inną przyczyną niedoczynności tarczycy może być wada układu immunologicznego. Spełnia wtedy źle swoją rolę. Zamiast ochraniać organizm przed infekcjami i wszelkimi drobnoustrojami, atakuje własne komórki. Przeciwciała w takich przypadkach mogą rozpoznać komórki gruczołu tarczycowego jako obce oraz zaatakować je. Dochodzi wtedy do schorzenia niedoczynności tarczycy.

Jakie są objawy wystąpienia niedoczynności tarczycy? Właśnie łysienie jest jednym z nich. Poza tym organizm ogranicza swoją aktywność. Osoba chora może odczuwać ciągle zimno, w związku z czym ubiera się ciepło nawet w lato. Następuje wzrost masy ciała, nawet, jeśli dieta nie uległa zmianie. Wysiłek fizyczny sprawia choremu coraz większy problem, staje się poza tym apatyczny i ospały. Kobiety mają problem z nieregularną miesiączką, a mężczyźni z potencją. Jeśli zaobserwujesz u siebie powyższe objawy, niezwłocznie udaj się do lekarza, szybka reakcja jest konieczna.

Leczenie polega na zażywaniu doustnie hormonów tarczycy. Terapia jest długotrwała, zazwyczaj trwa aż do śmierci. Łagodzi jednak objawy niedoczynności tarczycy na tyle, na ile to możliwe przy dzisiejszym poziomie medycyny. Unikanie leczenia grozi niewydolnością serca i układu oddechowego, co w ostateczności może doprowadzić do śpiączki hipometabolicznej.

One Response to “Niedoczynność tarczycy a wypadanie włosów”

  1. […] zaburzenia hormonalne (np. nadczynność i niedoczynność tarczycy), […]

Zostaw odpowiedź