Pielęgnacja włosów u nastolatki

Dla nastolatków kreowanie wizerunku jest niezwykle ważne. to czas, gdy istnieje silna potrzeba zaistnienia w grupie i ekspresji swojej osobowości. Polem do eksperymentów jest często fryzura. Zamiast zakazywać dorastającej dziewczynie zmian, lepiej nauczyć ją właściwej pielęgnacji włosów.

Po pierwsze – zdrowie

Nastolatka powinna wiedzieć, że niezależnie od wybranej fryzury, ładne włosy to te, które są zadbane, czyste i lśniące. Warto zwrócić jej uwagę na znaczenie prawidłowej diety. Dziewczęta w tym wieku często odchudzają się, stosując radykalne, monoskładnikowe diety lub głodówki. Trzeba nauczyć córkę traktowania odpowiedniego odżywiania jako elementy codziennego dbania o siebie. Jaka powinna być dieta zapewniająca zdrowe włosy? Przede wszystkim urozmaicona. Konieczne są wszystkie składniki, przy czym dominować powinno zdrowe białko, warzywa, owoce i tłuszcze roślinne. Składniki, które mają największy wpływ na wygląd włosów to przede wszystkim witaminy i mikroelementy. Ważne, by w organizmie zachowana była równowaga. Na kondycję włosów wpływa przede wszystkim krzem i cynk. Może się jednak zdarzyć, że mimo prawidłowej diety w okresie dojrzewania pojawi się problem osłabienia i wypadania włosów. Proces ten towarzyszy przede wszystkim szybkiemu wzrostowi – organizm zużywa na to dużo energii. W takie sytuacji warto namówić nastolatkę na łykanie suplementów – w aptekach znajdują się tabletki z wyciągiem ze skrzypu.

Przetłuszczanie

Częsty problem u nastolatków to przetłuszczanie się włosów. Jest to, zaraz po trądziku, jedno z największych utrapień młodości. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni szampon. W miarę możliwości warto skorzystać z tzw. szamponów profesjonalnych. Tanie, popularne kosmetyki nie są skuteczne. Dodatkowo, choć kosmetyki fryzjerskie są wielokrotnie droższe, mają inną konsystencję. To koncentraty, dzięki czemu butelka preparatu może starczyć nawet na trzykrotnie dłuższy okres niż tani szampon. Można też kupić dobrej jakości kosmetyki taniej, jeśli udamy się do hurtowni fryzjerskiej. Warto skompletować zestaw: szampon i odżywka. Jeśli nastolatka cierpi z powodu włosów, które już kilka godzin po umyciu zlepiają się w strąki, rozwiązaniem może być skorzystanie z zabiegu fryzjerskiego – serum w ampułce powinno pomóc na jakiś czas. Mitem jest natomiast stwierdzenie, że częste mycie wzmaga przetłuszczanie włosów. Należy myć je tak często, jak wymaga tego sytuacja, nawet codziennie.

Wybór najlepszej fryzury

Przedmiotem sporów rodzinnych jest często fryzura nastolatki. Niemal wszystkie dziewczynki chcą farbować włosy. Dobrze, by używały do tego delikatnych preparatów tonujących. Agresywnie działające farby niszczą włosy. Dobrze też nauczyć nastolatkę odpowiedniej pielęgnacji włosów farbowanych – powinna wiedzieć, że po zabiegu wymagają one przede wszystkim odżywiania i delikatnego traktowania. Lepiej też rozsądnie ograniczyć częstotliwość zmiany koloru. Zamiast zakazów, lepiej jednak wytłumaczyć, że zbyt częste farbowanie zniszczy i osłabi włosy. Jako przykład można tez podać modelki – wymogiem dla kandydatek do największych światowych agencji są naturalne, długie i niefarbowane włosy.

O ile jednak farbowanie można uznać za typowe naśladownictwo dorosłych i chęć sprawdzenia siebie w roli kobiety, wielu rodziców przerażają pomysły eksperymentalnych fryzur. Zafarbowana na biało grzywka, różowe pasemka, czy wygolone pół głowy – to częste pole konfliktów. Zastanówmy się jednak, na czym polega problem. Zastrzeżenia do dziwacznych fryzur zawsze kryją głębszą motywację. Może tak naprawdę boisz się, ze córka wpadła w złe towarzystwo? Niepokoi cię jej przyszłość? Obawiasz się, że przestanie się uczyć? A może chodzi o próbę sił – czy dostosuje się do zakazów? Warto zdać sobie sprawę z tych lęków i szczerze porozmawiać z dzieckiem. Tak naprawdę estetyka jest tu najmniej istotna – jak wiadomo, o gustach trudno dyskutować. Zmieniają się mody, trendy… to co kiedyś uchodziło za awangardę, za kilka lat jest klasyką, jak stało się np. z punkowymi irokezami. Sama fryzura jest tylko elementem stylu: jeśli nastolatce podobają się warkoczyki, dready czy kolorowe pasemka to nic złego – eksperymentowanie należy do tego wieku. Warto jednak zadbać o prawidłową pielęgnację włosów. Wymagają jej szczególnie dready i warkoczyki; wbrew temu co sądzą przedstawiciele starszego pokolenia, nie są to brudne włosy, należy je myć odpowiednimi kosmetykami.

4,4k

Zostaw odpowiedź