Siwienie a łysienie – czy jest jakiś związek?

Siwienie włosów może być miejscowe lub na całym ciele, częściowe lub całkowite, czasowe lub stałe. Jest spowodowane zanikiem pigmentu, może być wrodzone, przedwczesne lub związane z coraz starszym wiekiem.

Siwienie jest zwykle uważane za oznakę starzenia się. Człowieka siwowłosego odruchowo zalicza się do starszej generacji. To prawda, że proces ten nasila się z wiekiem. Ale sprzyjają mu także inne czynniki, między innymi zbyt rygorystyczne diety. Siwienie dotyczy jednakowo kobiet i mężczyzn i jest niezależne od koloru włosów, choć łatwiej je dostrzec u ludzi ciemnowłosych.

Historie o ludziach, którzy osiwieli w ciągu jednej nocy z powodu ekstremalnego stresu, nie są do końca mitem. Utrata pigmentacji włosów może być także skutkiem choroby, m.in. łysienia plackowatego. Na szczęście lekarze znaleźli już środki, mogące przywrócić kolor włosom w takich wypadkach. Niestety nie jest to jeszcze możliwe w przypadku siwienia naturalnego, jednak znane są przypadki, gdy komórki barwnikowe, które przestały produkować pigment, po jakimś czasie wznawiają swoją pracę.

Czy istnieje jakikolwiek związek pomiędzy siwieniem a łysieniem? Nasuwa się odpowiedź, że nie, znamy przecież wokół sporo starszych osób o włosach gęstych, a siwych. Niektórzy zresztą zaczynają siwieć już w całkiem młodym wieku, a ich włosy przez to wcale szybciej nie wypadają. Znane są jednak przypadki wystąpienia nagłego, spontanicznego siwienia włosów związane  z przypadłością o nazwie alopecja rozproszona, czy inaczej łysienie rozproszone. Ten przypadek łysienia polega na „poluzowaniu” się niektórych włosów i ich wypadnięciu, przy czym proces ten może wystąpić gwałtownie. Jednak ten typ łysienia występuje także w przypadku włosów z pigmentem, a więc nie dotkniętych siwieniem.

Tak więc nie ma żadnej potwierdzonej teorii na jakikolwiek związek łysienia i siwienia, choć znane są niektóre preparaty do walki z łysieniem, które jednocześnie wzmacniają kolor włosów, chroniąc przed siwieniem. Działanie takie łączy także np. fototerapia laserowa.

Problem wypadania włosów i łysienia stają się coraz większym i poważniejszym problem. Jak się okazuje nie są one tylko problemem estetycznym, ale również problemem natury psychicznej. Ponieważ wypadanie włosów i łysienie może wpływać na to, w jaki sposób ludzie postrzegają własną osobę i to, że tracą pewność siebie nie tylko w życiu osobistym, ale również, a czasami przede wszystkim, w  życiu zawodowym.

2 Responses to “Siwienie a łysienie – czy jest jakiś związek?”

  1. Ciekawe spostrzeżenia. Osobiście rozważam skorzystania z opcji odsiwiania. mama 24 lata i dość sporo siwych włosów. cenne informacje znalazłam tutaj: http://www.vitalab.pl/blog/2011/07/czy-da-sie-zapobiec-siwieniu-wlosow.html. Co sądzicie o tej metodzie? probowaliscie odsiwiania włosów??

  2. Porady wydają się być ciekawe. Co więcej, niektóre preparaty na porost włosów/przeciw wypadaniu pomagają przywrócić ich poprzedni kolor! Warto też spróbować płukanki na włosy z kawy.

Zostaw odpowiedź