Genetyczne podstawy łysienia – nowe nadzieje na leczenie

Po trwających 6 lat badaniach członków rodzin z Arabii Saudyjskiej naukowcy z zespołu Reginy Betz (Uniwersytet w Bonn) odkryli ślady genu P2RY5, którego mutacja odpowiada za rzadką postać wypadania włosów: Hypotrichosis simplex.

Hypotrichosis simplex jest syndromem rodzinnym, przy którym włosy w chwili narodzin są rzadkie bądź normalne, we wczesnym dzieciństwie stają się one bardzo grube i szorstkie, a w okresie dojrzewania zaczynają wypadać, szczególnie na koronie głowy. Prowadzi to do poważnego łysienia w wieku 20 lat.

Chociaż Hypotrichosis simplex jest bardzo rzadką chorobą, może okazać się krytyczne dla badań nad zrozumieniem mechanizmów wzrostu włosów. Choroba występuje u osób obojga płci i rozpoczyna się w dzieciństwie. Prowadzi do niemal całkowitej utraty włosów na skórze głowy. Jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący i dotyczy chromosomu 6p21.3.

Gen P2RY5 koduje pierwszy znany receptor odgrywający ważną rolę we wzroście włosów. Aby mieszek włosowy funkcjonował prawidłowo, substancja „informacyjna” musi się połączyć z receptorem, uruchamiając w ten sposób reakcję łańcuchową we wnętrzu komórki. Przy Hypotrichosis simplex receptory zlokalizowane na powierzchni mieszków włosowych mają nieprawidłowy kształt, co blokuje cały proces jeszcze przed jego rozpoczęciem. Wcześniej naukowcy nie wiedzieli o istnieniu receptorów odgrywających specyficzną rolę we wzroście włosów. Gdy fakt ten wyszedł na jaw, mogą teraz poszukiwać powiązanych z nim substancji, które będzie można następnie wykorzystać w leczeniu różnych typów łysienia.

Ekipa Angeli Christiano z Columbia University odkryła inną mutację tego samego genu, która prowadzi do wyrastania tzw. „wełnistych włosów”. Są one rzadkie, suche i silnie skręcone (przypominają przerzedzone owcze runo). Badając rodziny z Pakistanu, stwierdzono, że mutacja oddziałuje na wewnętrzną pochewkę włosa, czyli tę część mieszka, która zakotwicza i kształtuje włos.

Jedna myśl na “Genetyczne podstawy łysienia – nowe nadzieje na leczenie”

Zostaw Odpowiedź
 1. Podoba mi się ten artykuł dotyczący łysienia.
  Jestem mężczyzną z 26 latami życia na karku i z przerażeniem odkryłem, że problem łysienia zaczyna mnie dotykać w coraz większym stopniu.
  Stres, styl życia, zła dieta, itd. – to wszystko na pewno ma wpływ.
  Ostatnio, będąc przybity problemem, zacząłem czytać o tym.
  Postanowiłem walczyć! 🙂
  Natknąłem się na tę stronę i jest świetna – zawiera masę informacji o łysieniu!
  Chciałbym dorzucić inną ciekawą poradę, którą znalazłem (może się komuś przyda…)
  Jak walczyć z łysieniem? – Sporo ciekawych faktów i sugestii o tym jak radzić sobie z wypadaniem włosów.
  Polecam i pozdrawiam wszystkich 🙂

Zostaw odpowiedź