Łysienie u kobiet – co je powoduje, jak mu zapobiegać i jak je leczyć?

Łysienie u kobiet, choć nie jest tak często spotykane jak u mężczyzn jest znacznie większym problemem. Mężczyzna z łysiną może wciąż czuć się atrakcyjny, o wielu panów z wiekiem traci włosy. Może też ukryć ten fakt, goląc je na bardzo krótką długość. Dla kobiety włosy są natomiast ważnym elementem decydującym o jej urodzie.

Kiedy mamy do czynienia z łysieniem?

Kobiety często mają problem z oceną tego faktu. Czy kilka włosów zostających w wannie po myciu lub na grzebieniu po porannym czesaniu to już powód do niepokoju i jeden z objawów łysienia? Nie! Wypadanie włosów to jeden z naturalnych procesów. Tak jak obumierają i złuszczają się komórki naskórka w swoim cyklu życiowym, tak i włosy mają swój cykl. Obejmuje on następujące fazy: anagenowa czyli wzrostu, katagenowa czyli zaniku i telogenowa czyli spoczynku. Życie włosa trwa od dwóch do sześciu lat, pod koniec przestaje on niemal zupełnie rosnąć i wreszcie wypada. Ponieważ na głowie znajdują się włosy we wszystkich fazach rozwoju, nigdy nie tracimy ich na raz. Za zdrową i nie budzącą niepokoju uznaje się uśrednioną liczbę stu włosów traconych dziennie. Jeśli obserwujemy utratę większej liczby, należy rozważyć udanie się do lekarza, bo mogą to być początki łysienia. Naszą uwagę powinno też wzbudzić pojawianie się miejsc z wyraźnie przerzedzonymi włosami, na przykład w formie zakoli lub placków w niektórych miejscach głowy – może to być symptom łysienia plackowatego lub łysienia androgenowego.

Jakie są przyczyny łysienia u kobiet?

Najpopularniejszą przyczyną utraty włosów jest…wiek. Elementem starzenia się organizmu jest zmiana struktury włosa, nie tylko traci on barwnik i staje się siwy, ale jest też cieńszy, słabszy, wolniej rośnie. Nasila się też wypadanie. To dlatego na starość mamy zdecydowanie mniej włosów niż w młodości. Do rzadkich i trudnych przypadków należy łysienie uwarunkowane genetycznie. Utrata włosów może mieć przyczynę hormonalną; to dlatego często wzmożone wypadanie obserwują pokwitające nastolatki, kobiety w ciąży i okresie menopauzy. Może też być powód w postaci zbyt wysokiego poziomu hormonów męskich, wówczas mówimy o łysieniu androgenowych. Objawia się ono utracie włosów typu męskiego, a więc nad czołem, gdzie powstają zakola, oraz na czubku głowy. Towarzyszy temu często wzmożone przetłuszczanie skóry głowy oraz niekiedy pojawienie się łupieżu. Również inne choroby skórne mogą wywołać łysienie, szczególnie często dzieje się tak przy łupieżu tłustym i łojotoku. Inną przyczyną może być nieprawidłowe odżywianie, często włosy zaczynają wypadać jako efekt zbyt radykalnej diety odchudzającej, szczególnie jeśli polega ona na drastycznym ograniczeniu liczby spożywanych kalorii lub wykluczeniu wielu składników. Wypadanie włosów może być też spowodowane nieprawidłową pielęgnacją oraz nadmiarem zabiegów stylizacyjnych. Na marginesie przyczyn wypadania włosów plasują się te, które wiążą się z podawaniem leków i na przykład chemioterapią stosowaną u chorych na raka.

Jak leczyć łysienie u kobiet?

Na początek należy określić jego przyczynę. Jeśli na skórze głowy pojawiły się zmiany, włosy zaczęły się nagle przetłuszczać lub są ogniska łojotokowe, trzeba udać się do lekarza dermatologa. W przeciwnym wypadku na początek konieczna jest wizyta u internisty, który musi zlecić badania krwi – niekiedy wypadanie włosów to następstwo ogólnego osłabienia organizmu. Jeśli kobieta zakończyła kurację odchudzającą, żeby zahamować łysienie może zastosować bogatą w składniki odżywcze dietę oraz sięgnąć po suplementy diety zarówno te witaminowe jak i wzmacniające włosy. Należy też zaprzestać intensywnej stylizacji oraz zmienić szampon na dermatologiczny, kupiony w aptece. Leczenie wielu rodzajów łysienia musi jednak odbywać się pod kontrolą lekarza, zwykle obejmuje działanie od wewnątrz i od zewnątrz. Często trzeba regularnie wmasowywać w skórę głowy maści lub płynne substancje lecznicze. Przy regularnym stosowaniu powinno to przynieść skutek, często też po zakończeniu leczenia włosy zaczynają odrastać i zagęszczają się.

4k

Zostaw odpowiedź