Najczęstsze rodzaje łysienia u kobiet

Zdaje się, że problem łysienia w mniejszym stopniu dotyka kobiety niż mężczyzn, jednak wpływ utraty włosów na kobiecą psychikę i samopoczucie jest zdecydowanie większy niż u mężczyzn. O ile bowiem mężczyźni mogą się pogodzić z utratą włosów i nawet polubić nowy image, to w przypadku pań trudno mówić o atrakcyjnym wyglądzie w przypadku całkowitej utraty włosów.

Wypadanie włosów nie jest wbrew pozorom problemem rzadkim u kobiet, choć częściej prowadzi do znacznego przerzedzenia, niż wyłysienia. Możemy wyróżnić 2 główne okresy, kiedy łysienie dotyka kobiet. Pierwszy pojawia się między dwudziestym a dwudziestym piątym rokiem życia. Kolejny może dać znać o sobie w okolicach czterdziestki.

Istnieje kilka typów łysienia u kobiet:

Łysienie androgenowe

Ten rodzaj łysienia jest zwany łysieniem męskim, ponieważ jest najczęściej występującym łysieniem u mężczyzn. Związany jest z nadmierną produkcją hormonów męskich, może jednak występować także u kobiet – np. przy zaburzeniach hormonalnych związanych chociażby z menopauzą. W cebulkach włosów powstaje wówczas pochodna testosteronu  dihydrotestosteron – zwany w skrócie DHT. Charakterystyczną cechą tego typu łysienia jest przerzedzenie w okolicach ciemienia i linii włosów. Walka z tym typem łysienia polega na sięgnięcie po środki, które powstrzymują produkcję DHT, np. popularny szampon Revita.

Łysienie poporodowe

Występuje między 10 a 12 tygodniem po porodzie. Trwa zazwyczaj kilka miesięcy i cofa się całkowicie. Leczenie nie jest konieczne, ale warto wcierać w skórę głowy mieszanki wzmacniające włosy i stosować produkty wielowitaminowe.

Ten typ łysienia związany jest z tym, że podczas ciąży hormony oddziałujące na nasze ciało sprawiają, że włosy niemal nie wypadają. A zwykle tracimy ich około stu dziennie! Tak więc w krótkim czasie po porodzie może dojść do utraty tych „przetrzymywanych” włosów. Możesz odnieść wrażenie, że tracisz ich za dużo, a włosy stają się rzadsze, jednak pamiętaj, że zjawisko to jest całkowicie normalne i wkrótce wszystko wróci do normy.

Łysienie plackowate

Ten typ łysienia może pojawić się nawet u dzieci, niezależnie od płci. Choroba atakuje zazwyczaj nie tylko głowę, ale też brwi, rzęsy, pachwiny i doły pachowe. Przyczyny choroby nie są dokładnie znane, ale przypuszcza się, że mogą ją wywołać zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia hormonalne i ropne ogniska zapalne w organizmie (zatoki, zęby, migdałki). Leczenie powinien prowadzić lekarz dermatolog. Zdarzają się przypadki samoistnego cofnięcia się zmian, ale często są one niestety trwałe.

Pomocne tutaj będą preparaty do stosowania miejscowo na łysiejącą skórę głowy.

Łysienie rozlane

Łysienie rozlane występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Jest najczęściej chorobą dziedziczną, ale mogą ją także powodować zaburzenia hormonalne i układu nerwowego. Łysieniu może towarzyszyć łojotok i łupież. Łysienie rozlane ma charakter przewlekły, a jego leczenie polega przede wszystkim na usuwaniu jej przyczyn, a więc na ogólnym wzmacnianiu układu nerwowego i organizmu. Miejscowo stosuje się mieszanki wyłuszczające. Warto także sięgnąć po naturalne ziołowe płukanki do włosów.

Jedna myśl na “Najczęstsze rodzaje łysienia u kobiet”

Zostaw Odpowiedź
 1. Stars impresariat|

  Witam serdecznie!!!
  Poszukujemy kobiet mających problem z łysieniem i wypadaniem włosów!!
  Jeżeli potrzebujesz pomocy i porady od najlepszych specjalistów w kraju, nowy talk show o tematyce medycznej umożliwi Ci fachową poradę oraz pomoc w rozwiązaniu problemu!!!
  Zainteresowane Panie bardzo proszę o kontakt na adres mailowy:
  mailto:k.gajdek@stars-impresariat.pl
  (w mailu proszę podać imię, nazwisko, wiek oraz numer kontaktowy)
  pozdrawiam

Zostaw odpowiedź