Dwie lekceważone przyczyny łysienia

Kult młodości

Żyjemy w kulturze, która stawia na młodość. Często nawet kosztem mądrości i dojrzałości. Nie ważne co się potrafi i ile się wie. Ważne, by dobrze wyglądać. W takiej społecznej atmosferze, pytanie o przyczyny łysienia nabiera szczególnego znaczenia. Właściwie to nie są najważniejsze same przyczyny łysienia, co raczej sposoby na zapomnienie o starości i śmierci.

Proszę się jednak nie obawiać, nie mam zamiaru podejmować się w tym miejscu dogłębnej krytyki swojej epoki. Jestem również jej dzieckiem i choć cenię sobie też inne ludzkie cechy, troska o wygląd nie jest mi obca. Mam zamiar robić wszystko (w granicach rozsądku), by jak najdłużej być zdrowym i młodym.

Różne choroby, różne przyczyny

Zastanówmy się więc, jakie są przyczyny łysienia. Temat ten od razu nakierowuje nas na łysienie typu męskiego i na uwarunkowania genetyczne związane z hormonami. Jednak w rzeczywistości przyczyny łysienia mogą być też inne. Możemy wyróżnić przynajmniej kilka różnych rodzajów, a co za tym idzie zupełnie odmienne przyczyny łysienia. Chodzi tu o choroby dermatologiczne, a czasem nawet psychosomatyczne. Zapominamy, jak bardzo stresujące wydarzenia mają wpływ na naszą skórę i włosy.

Poruszana problematyka jest dość szeroka i wszystkie przyczyny łysienia należałoby omawiać w kontekście poszczególnych jego odmian. Spróbujmy potraktować rzecz inaczej i zajmijmy się tylko dwoma z nich. Wybór podyktowany jest tym, że właśnie te przyczyny łysienia dotykają każdego z nas. Jeśli nawet nie powodują wypadania włosów to przekładają się na wystąpienie innych schorzeń. Mowa więc będzie o starzeniu się organizmu i o przyczynach psychosomatycznych.

Walka ze starością

Wprawdzie przyczyny łysienia związane z procesami starzenia są także dość liczne, ale postarajmy się zastanowić, czy możemy je jakoś wyeliminować lub chociaż ograniczyć.

Starość wydaje się nieunikniona i tak rzeczywiście do pewnego stopnia jest. Zapominamy jednak, że naszym sposobem życia przyspieszamy jej nadejście lub też je oddalamy. Nie wszystko możemy zmienić. Wiele chorób dziedziczymy genetycznie, ale mimo wszystko nie jesteśmy tak zupełnie bezradni. Odsuwając od siebie starość, eliminujemy przynajmniej niektóre przyczyny łysienia.

Jak się do tego zabrać? Pierwszym krokiem jest dieta… No tak, już słyszę ten pomruk niezadowolenia. Człowiek pyta wyszukiwarkę o przyczyny łysienia, a tu jak zawsze nudzą go sloganami o diecie. Jednak nie wiem dlaczego im więcej pisze się o dietach, czasem mądrze czasem głupio, tym gorzej większość z nas się odżywia. To jak jemy może zmienić stan naszych włosów oraz ogólnie nasze zdrowie. Na lepsze, albo na gorsze!

Nie chcę się w tym miejscu posuwać za daleko we wnioskowaniu, ale wiele tzw, diet cud mógłbym spokojnie zakwalifikować jako przyczyny łysienia. Drastyczne ograniczenia wszystkich potrzebnych składników żywienia sprawiają, że włosy przestają rosnąc, bo po prostu brak im do tego budulca. Następuje zaburzenie gospodarki hormonalnej, a co najważniejsze… przyspiesza się starzenie organizmu. Tak kochani autorzy poradników dietetycznych z kolorowych pisemek. Stopniowo zabijacie waszych czytelników. Bowiem zwolnienie przemiany materii przyspiesza starzenie. Jeśli chcemy wyeliminować przyczyny łysienia musimy przemianę materii przyspieszać. Jak to zrobić? Zwiększyć ilość białka, zadbać o minerały i w umiarkowanych ilościach przyjmować tłuszcze i węglowodany. Zamiast modnych obecnie dwu posiłków, jeść przynajmniej pięć. To są podstawy rozsądnej dietetyki.

Od kilu lat, gdy zacząłem się racjonalnie odżywiać zauważyłem, ze nie mam żadnych problemów z włosami i ze skorą. Często za to obserwuje zdziwienie, gdy podaję swój rzeczywisty wiek.

Psychosomatyczne przyczyny łysienia

O ile stosunkowo łatwo uregulować własną dietę, o tyle psychosomatyczne przyczyny łysienia to problem do ogarnięcia znacznie trudniejszy. Ciągle pojawia się coś co nas denerwuje. Nie każdy rodzi się z taką konstrukcją psychiczną, by mógł lekko traktować wszystkie przeciwności. Przyznam, że mnie się to nie udaje. Nadmierny stres i nerwice oraz fizyczne choroby, jakie mogą się na tej bazie rozwinąć, to nielatwe do wyeliminowania przyczyny łysienia.

Można wprawdzie praktykować medytację, ale to również nie każdemu wychodzi, a w pewnych przypadkach będzie nawet niewskazane, gdyż jeszcze bardziej będzie dezintegrowało psychikę. Medytacja to kolejne „modne lekarstwo”, które aplikuje się bez zastanowienia wszystkim i na wszystko. Osobiście zalecam więcej ostrożności i krytycyzmu.

Na pewno warto znaleźć sobie każdego dnia chwilę dla siebie. Może to być czas na filiżankę kawy lub herbaty. Ważne, aby na przynajmniej kilkanaście minut odizolować się od świata i wyrobić sobie taką własną psychiczną przestrzeń. Również sport uodparnia na stres, a poza tym odmładza organizm.

Podanymi tutaj sposobami oddalimy do siebie choć niektóre przyczyny łysienia. W walce z innymi będzie musiał pomóc nam już lekarz.

4,92_S

Zostaw odpowiedź