Geny a łysienie androgenowe

Kiedy zaczynamy tracić włosy, wówczas zwykle wpadamy w panikę. Idziemy do lekarza i dowiadujemy się, że mamy pierwsze objawy łysienia androgenowego. Taki charakter nadmiernego wypadania zdarza się większości mężczyzn, ale także są przypadki, w których kobiety tracą włosy. Za łysienie androgenowe odpowiedzialne są geny – tak można powiedzieć w pewnym uproszczeniu. Ale na przyczyny tego schorzenia składają się także i inne czynniki; hormonalne, stresy, czy dieta.

O łysieniu androgenowym kilka słów

Łysienie androgenowe to bardzo często występujące schorzenie, które spotyka mężczyzn. Szacunki mówią o  95procentach przypadków ogólnych , przy czym  ten typ łysienia dotyczy „tylko” 8 procent  mężczyzn. Specjaliści mówią, ze na łysienie androgenowe choruje co trzeci  pan będący w wieku od   25 do 40 lat oraz co drugi, który skończył  50 lat. Mając na uwadze te szacunki można rzec, że łysienie to nazywane jest  męskim, mimo, że i u kobiet ono się zdarza.

Czym się objawia?  Otóż u mężczyzn obserwuje się stopniowym wypadaniem włosów w tak zwanych zakolach – czyli kątach czołowych, a także na samym czubku głowy. Pod wpływem czasu  łysienie niejednokrotnie postępuje , a na głowie pozostaje wianuszek włosków .

Łysienie androgenowe to duży problem mężczyzn, gdyż za nie odpowiadają w dużym stopniu hormony – androgeny; jeśli dokładniej rzecz ujmiemy to będzie to testosteron. To on „dzięki” enzymowi  5-alfa-reduktazy zmienia się w  agresywny hormon – dihydrotestosteron ( lub  dwuhydrotestosteron).

U kobiet za łysienie androgenowe odpowiedzialnymi są ( w większości sytuacji) zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie. Od męskiego  łysienia różni się tym, że występuje tylko  przerzedzenie włosów na całej powierzchni skóry  głowy, a nie tworzeniem się zakoli. U kobiet nie ma całkowitego wyłysienia.

Łysienie zapisane w genach

Należy powiedzieć, że  łysienie androgenowe jest  zjawiskiem , które ma podłoże genetyczne; nie ma jednakże większego znaczenia  czy tworzyło się ono u  przodków ze strony ojca, czy mamy. Zwykle bywa tak, że włosy będą podobnie zachowywały się jak włosy rodziców, bądź dziadków. Czynniki genetyczne będą decydowały również o tym, w jakim okresie  proces utraty włosów na  głowie nastąpi. Ponadto w genach zapisany jest też obszar łysienia, jak też szybkość postępowania wypadania włosów. Oprócz tego prowadzone badania dowiodły, że łysienie androgenowe jest zależne w dużej mierze od rasy. Okazuje się, że mężczyźni rasy białej posiadają silną skłonność do utraty włosów o tym charakterze w stosunku do  Azjatów czy  Afroamerykańczyków. Badania dowodzą, że łysienie androgenowe  ma blisko  96 procent  mężczyzn białej rasy , zazwyczaj w formie  cofnięcia linii włosów nad czołem .

Łysienie androgenowe to wynik zmian w cyklu wzrostu włosa. Zmniejsza się ilość włosów w  anagenie  – czyli   w fazie aktywnego wzrostu; zwiększa się natomiast liczba tych w fazie spoczynku. Ponadto w  miejscu ciemnych kosmyków pojawiają się niewielkie i pozbawione  barwnika włoski. Taka sytuacja prowadzi do  utraty włosów oraz do  produkcji delikatniejszych i jaśniejszych włosów.

Przebieg łysienia androgenowego u mężczyzn

Łysienie androgenowe u mężczyzn ma bardzo indywidualny przebieg. Można jednak obserwować pewne zależności.  To co na sto procent wiemy to, że tym typem łysienia steruje indywidualny kod genetyczny. Męskie łysienie androgenowe rozpoczyna się w różnych okresach. W niektórych przypadkach pierwsze oznaki występują już w dwudziestu paru lat.  Średnio już co trzeci pan w wieku  25 – 40 lat ma objawy łysienia; po pięćdziesiątce schorzenie to dotyczy już  blisko połowy mężczyzn. Zwykle pierwsze włosy  wypadać zaczynają między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. Wówczas łysienie przybiera charakteru skokowego . Oznacza to, że na początku obserwuje się  przerzedzanie włosów  raz  do dwóch razy w roku. Później następuje stabilizacja, która trwa do następnego skoku – do  wzmożenia  procesu utraty włosów, które następuje  blisko 35 roku życia. Takie zjawisko utrzymuje się przez  pięć – sześć lat. Po tym czasie mamy już końcową formę łysiny u mężczyzny.

Czy można pokonać łysienie androgenowe?

Odpowiedź nie jest taka prosta.  Ochrona przed łysieniem jest  możliwa, jednak pod warunkiem rozpoczęcia w miarę wczesnego leczenia.  Na łysienie androgenowe najlepsze są takie preparaty, zawierające  takie substancje, które zadziałają na wszystkie elementy powodujące  ten rodzaj łysienia.  Zatem skuteczna kuracja przeciwdziałająca łysieniu powinna składać z substancji, które są  inhibitorami enzymu 5-alfa reduktazy, jak też ze  środków wpływających na porost włosów. Obecnie jest przynajmniej kilka takich nowoczesnych preparatów, które zwalczą oznaki łysienia.

Na koniec trzeba jeszcze dodać, że podejmując decyzję o podjęciu kuracji leczniczej – przeciwdziałającej łysieniu androgenowemu, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że  leczenie takiego schorzenia to  proces długotrwały i wymagający systematycznego przyjmowania leków. Ponadto przyda się nieco więcej cierpliwości, gdyż  czasem na pierwsze efekty leczniczej kuracji  trzeba czekać nawet ponad dwa lata.

5,1 k

http://www.drogeriainternetowa.com.pl/lysienie-porost-wlosow,50.html

Zostaw odpowiedź