Jak leczyć łysienie plackowate?

Osoby, które zmagają się z przykrymi konsekwencjami łysienia plackowatego nie ukrywają, że nie jest to przypadłość, którą łatwo tolerować. Przestrzenie na głowie pozbawione włosów nie wyglądają szczególnie atrakcyjne, a fakt, że schorzenie to dotyka ludzi młodych nie ułatwia akceptacji łysienia plackowatego. Coraz częściej można jednak usłyszeć o tym, że w dziewięćdziesięciu procentach przypadków tego typu łysienie jest całkowicie uleczalne, warto zatem zadać sobie pytanie o to, jak leczyć łysienie plackowate, aby liczyć na naprawdę spektakularny efekt.

Rola witamin

Łysienie plackowate występuje u pacjentów obojga płci i w różnym wieku, wyróżnia je jednak nagły charakter choroby. Rozwija się ona często błyskawicznie, do lekarzy zgłaszają się więc pacjenci, u których schorzenie to przyjmuje zaawansowaną postać. Wielu specjalistów uważa, że jeszcze zanim sięgniemy po leki oraz zdecydujemy się na zabiegi chirurgiczne powinniśmy upewnić się, czy w naszym wypadku łysienie nie jest wynikiem niedoboru witamin. Szczególnie niebezpieczny okazuje się brak witamin z grupy B, warto więc pomyśleć o ich uzupełnieniu nawet wówczas, gdy lekarz zaproponuje nam inny sposób leczenia łysienia. Najlepsze rezultaty przynosi oczywiście przyjmowanie witamin w ich naturalnej postaci, jeżeli jednak zależy nam na czasie możemy spróbować również rozwiązań polecanych nam przez największe koncerny farmaceutyczne. Wybierając zestawy witamin powinniśmy upewnić się, że witamina B występuje w nich w połączeniu z witaminą E oraz cynkiem, wtedy bowiem efekty leczenia będą zdecydowanie bardziej spektakularne.

Domowe sposoby na łysienie plackowate

Łysienie plackowate to schorzenie dość przykre, nie możemy jednak utrzymywać, że jest ono charakterystyczne wyłącznie dla ludzi żyjących na początku dwudziestego pierwszego wieku. Z jego konsekwencjami musieli radzić sobie również nasi przodkowie, warto sięgnąć zatem do pozostawionych nam przez nich informacji. Najbardziej popularną naturalną metodą radzenia sobie z łysieniem plackowatym wydaje się być maseczka z miodu, cynamonu oraz oliwy z oliwek trzymana na miejscach pozbawionych owłosienia przez co najmniej 15 minut, wiele osób przekonuje zaś również o skuteczności wcieranego w skórę piwa lub soku z kiszonej kapusty. Wszystkie te naturalne sposoby walki z łysieniem mogą pomóc nam we wzmocnieniu skóry głowy, lekarze uprzedzają jednak przed ryzykiem, z jakim wiąże się terapia oparta tylko na naturalnych środkach zaradczych.

Terapia kortykosterydowa

Wielu pacjentów zmagających się z problemem łysienia plackowatego decyduje się na leczenie ambulatoryjne w przekonaniu, że pomoże im ono w pozbyciu się tej dolegliwości. Wśród lekarzy zalecających takie rozwiązanie szczególną popularnością cieszy się terapia kortykosterydowa, w czasie której choremu wstrzykiwane są hormony kory nadnerczy. Już od jakiegoś czasu możemy jednak spotkać się z dużą grupą osób, które wypowiadają się na jej temat dość ostrożnie. Do niedawna zwracano uwagę przede wszystkim na to, że poważnym minusem terapii kortykosterydowej jest długi czas jej trwania, dziś jednak możemy usłyszeć i o tym, że nie jest to jej jedyna wada. Wątpliwości może zrodzić w nas informacja o tym, że jej efekty nie są szczególnie spektakularne, a do tego u większości pacjentów łysienie plackowate nasila się po zakończeniu terapii.

Metoda fotodynamiczna

Innym rozwiązaniem, do którego ciągle jeszcze dość chętnie odwołują się dermatolodzy jest metoda fotodynamiczna. Terapia z jej udziałem ma złożoną postać, leczenie polega bowiem na naświetlaniu pozbawionej włosów skóry promieniami UVA i podawaniu kwasu aminolewulenowego albo psoralenów. Metoda fotodynamiczna może być atrakcyjna dla pacjenta jedynie wówczas, gdy przeprowadzana jest pod okiem doświadczonego lekarza, należy jednak mieć na uwadze i to, że jest to rozwiązanie, które wcale nie charakteryzuje się stuprocentową skutecznością. Pacjenci muszą liczyć się z tym, że kuracja może nie przynieść zadowalających rezultatów, powinni być więc przygotowani i na ewentualną zmianę sposobu leczenia łysienia plackowatego.

Alergeny kontaktowe

Terapia miejscowa nie jest już uważana za niezawodny sposób leczenia łysienia plackowatego, lekarze nie rezygnują z niej jednak. W ostatnich latach ich uwaga koncentruje się jednak przede wszystkim na alergenach kontaktowych, a skutki ich podawania są naprawdę obiecujące. Dzięki omawianym alergenom podawanym choremu poprawie ulegają zaburzone procesy odpornościowe, w rezultacie więc włosy odrastają nawet w tych miejscach, w których pacjent utracił je na samym początku trwania choroby. Lek stosuje się przede wszystkim na czubku głowy, pacjent zaś powinien zostać przygotowany na to, że na samym początku terapii wystąpią u niego tradycyjne objawy uczuleniowe. W dalszej części terapii lek zawierający alergeny kontaktowe nanoszony jest na kolejne miejsca objęte procesem łysienia, lekarz dba zaś o to, aby proces ten odbywał się w sposób systematyczny. O skuteczności tego rodzaju terapii przesądza między innymi regularność i ścisłe trzymanie się wytycznych dawanych nam przez lekarza.

5,1 k

Zostaw odpowiedź