Dlaczego włosy wypadają?

Znane są dokładnie hormonalne przyczyny utraty włosów, zwłaszcza u mężczyzn (łysienie androgenowe, czyli tzw. męskie). I o ile w takich przypadkach wiemy po jakie środki sięgnąć, aby powstrzymać wypadanie włosów, to zapobieganie nadmiernemu wypadaniu włosów w innych przypadkach może wzbudzić wątpliwości. Co zrobić ma młoda dziewczyna, znajdująca codziennie na szczotce zbyt wiele włosów, lub mężczyzna, którego utrata włosów najwyraźniej nie jest spowodowana nadmierną ilością androgenów?

Ach, te hormony

Wpływ hormonów na utratę włosów na głowie nie ogranicza się niestety do popularnego łysienia androgenowego, które dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Hormony rządzą całym naszym ciałem, a jakakolwiek nierównowaga może odbić się na naszych włosach. Tak więc jeśli szukasz przyczyny utraty włosów, warto udać się do lekarza, aby zbadał on pracę tarczycy.  Udowodniono bowiem, że łysienie może być jednym z objawów problemów z tym gruczołem.

Czego nasze włosy nie lubią?

Zapewne dobrze zdajesz sobie sprawę, że włosy nie lubią farbowania, prostowania, suszenia gorącym strumieniem z suszarki… Źle znoszą także fryzury mocno je napinające – w tym popularny „koński ogon”. Zdajemy sobie sprawę, że wiele takich czynności trudno jest wyeliminować całkowicie z naszego życia. Suszenie włosów bez suszarki może trwać godzinami, a trudno jest uprawiać sport, kiedy kosmyki niesfornie latają po całej twarzy. Pamiętaj jednak, aby dać włosom chwilę oddechu, kiedy jest taka możliwość, zrezygnuj z suszarki i prostownicy, a cienką gumkę, którą mocno związujesz włosy, zastąp luźnym spięciem klamrą czy luźną, szeroką frotką.

Włosom szkodzi także:

  • słońce, a zwłaszcza promienie ultrafioletowe (także w solarium)
  • sól i chlor zawarte w wodzie morskiej lub basenowej
  • wiatr mający działanie wysuszające
  • gorąca woda przy myciu głowy i gorąca suszarka przy suszeniu
  • farby do włosów i płyny do trwałej
  • ostra szczotka, szarpiąca włosy, łamiąca je i wyrywająca.

Przyczyną utraty włosów może być także łupież. Powoduje on nie tylko podrażnienia skóry głowy, ale także niedotlenienie cebulek włosowych. Należy być także ostrożnym z używaniem szamponów przeciwłupieżowych. Mają one dość silne działanie antyłupieżowe, przez co niestety mogą znacznie osłabiać włosy.

Przyjrzyj się także swojemu jadłospisowi. Wypijasz hektolitry kawy? Palisz papierosy? Odchudzasz się? W takim razie twoje włosy nie mają się czym odżywiać. Na nic zdadzą się szampony z górnej półki. Gdy naszemu organizmowi brak podstawowych witamin i mikroelementów trudno dziwić się, że z dnia na dzień włosy są coraz słabsze i wypadają.

Co lubią?

Zdrowy włos to włos odpowiednio nawilżony. Pamiętaj, że nasze włosy w 10% składają się z wody. Dbaj więc, by odpowiednio je nawilżać, np. odżywką z mleczkiem nawilżającym, lub maseczkami na włosy. Staraj się także nie przesuszyć ich suszarką, a przed wyjściem na słońce lub wiatr spryskaj je ochronnym sprayem. Bardzo ważne jest także odpowiednio częste mycie włosów – adekwatne do ich potrzeb. Włosy przetłuszczające się myj tak często, jak potrzebujesz, gdyż zgromadzony na powierzchni włosów łój może je osłabić. Jednak jeśli masz suche włosy, myj je rzadziej,   i stosuj preparaty nawilżające, by zapobiegać nadmiernej utracie wody.

Osłabionym włosom na pewno nie zaszkodzi odpowiedni szampon wzmacniający ich cebulki, który powstrzymuje wypadanie. Jeśli zauważasz pierwsze oznaki wzmożonego wypadania włosów, możesz używać go profilaktycznie, np. raz w tygodniu.

Włosy kochają witaminy. Także te, przyjmowane w preparatach witaminowych. W aptece masz szeroki wybór zestawów składników specjalnie dobranych dla zdrowia włosów (kompleksu wapniowo-witaminowego, witamin z grupy B, pielęgnacyjnej witaminy C i E, żelaza, krzemu, biotyny, niacyny, nutri-ceramidów). Wprowadź do swojej diety produkty bogate w witaminę A (występuje w jarzynach, zwłaszcza w marchwi), wit. B7 (mleko, wątroba, otręby, ciemny ryż, soja, słonecznik). Ważny nie tylko dla włosów ale także dla skóry i paznokci jest cynk (ostrygi, drób, ryby).

Zostaw odpowiedź