Łysienie – informacje ogólne

Łysienie to zjawisko utraty włosów. Oczywiście nie dotyczy wypadania pojedynczych włosów, które jest naturalne i normalne. Łysienie spowodowane jest zmianami o charakterze chorobowym i ma charakter masowy. W domowych warunkach czasem ciężko stwierdzić, w którym momencie utrata włosów jest już objawem zmian chorobowych, a kiedy to tylko reakcja organizmu na osłabienie lub brak odpowiednich  składników odżywczych. Z tego powodu często stosuje się termin „łysienie” na oznaczenie zwiększonego niż zazwyczaj wypadania włosów a nie jako termin typowo medyczny, dotyczący objawów choroby.

Łysienie teoretycznie dotyczyć może całego ciała, jednakże powszechnie odnosi się ten termin do utraty włosów na głowie. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim skóra głowy jest najbardziej owłosioną częścią ciała. Skala zjawiska w tych rejonach jest największa. Po drugie – jest to tak zwany publiczny obszar ciała, czyli część, którą wystawiamy na widok innych ludzi. Po trzecie – owłosienie tam jest najbardziej zauważalne. Nie zwracamy zwykle większej uwagi na owłosienie własnych ramion i ciężko nam zaobserwować ewentualne przerzedzenie się włosów na ich powierzchni. Wreszcie: łysienie jest nie tylko problemem fizjologicznym ale i społecznym, dlatego zwracamy na niego większą uwagę.

Łysienie dotyczy mężczyzn i kobiet, choć to właśnie panowie są tutaj bardziej podatną grupą. Szacuje się, że około połowy mężczyzn w wieku 50 lat dotyka łysienie. W przypadku kobiet łysienie dotyka średnio co piątej z nich. Podstawową różnicą jest jednak to, że u mężczyzn łysienie nasila się miejscowo, zwykle na szczycie głowy lub od strony czoła, u kobiet inaczej – włosy wypadają równomiernie na całej głowie, przerzedzają się, co jest dużo mniej widoczne.

Utrata włosów jest zagadnieniem obszernym. Z jednej strony powodowana może być przez czynniki fizjologiczne, przemiany skórne (podskórne), osłabienie mieszków włosowych spowodowane hormonalnie. Z drugiej strony istnieje całe mnóstwo czynników zewnętrznych, które mogą wpływać na proces łysienia (pozytywnie lub negatywnie) a wśród nich znajdują się między innymi dieta, temperatura otoczenia, sposób pielęgnacji itd. Nie bez znaczenia są też kwestie psychologiczne, stres, depresja.

Dziś łysienie jest przedmiotem zaawansowanych badań. Produkuje się gorsze i lepsze preparaty powstrzymujące łysienie, regenerujące osłabione włosy, a nawet przywracające utraconą bujność. Rocznie wydaje się na ten cel biliony dolarów, lecz efekty są coraz lepsze.

Zostaw odpowiedź