Łysienie a inne choroby

Łysienie zwykle występuje samodzielnie (jako efekt osłabienia i zmniejszenia mieszków włosowych produkujących włosy) lub w wyniku jakiegoś urazu skóry głowy. Ale istnieje kilka chorób, które mogą wywołać łysienie. Przy pewnych dolegliwościach łysienie jest jednym z objawów choroby lub efektem pewnych przemian w organizmie, które przez tę chorobę są wywoływane.

Cukrzyca

Łysienie w przypadku cukrzycy nie jest objawem momentalnym. To znaczy nie występuje od razu w chwili zachorowania. Wypadanie włosów motywowane cukrzycą następuje dopiero po kilku miesiącach a nawet kilku latach chorowania. W tym wypadku łysienie ma charakter rozlany, nasila się zwykle na szczycie głowy. Co ciekawe według badan statystycznych pacjenci leczeni insuliną wykazują mniejszą podatność na łysienie, niż cukrzycy leczeni w inny sposób.

Choroby zakaźne

Łysienie może nastąpić bo ostrym przebiegu jednej z chorób zakaźnych. W praktyce najczęściej dotyczy ono  zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych, duru brzusznego, odry i gruźlicy. Dzieje się tak, ponieważ w czasie przebywania tych chorób pacjent ma przez długi czas znacznie podwyższoną temperaturę ciała a to prowadzi w konsekwencji do utraty włosów. Proces ten nie ma charakteru momentalnego, łysienie występuje dopiero po dłuższym czasie (około 10-12 tygodni) od wystąpienia gorączki.

Choroby wątroby

Choroby wątroby niosą ze sobą ryzyko zaburzenia metabolizmu aminokwasów. Łysienie spowodowane tymi zmianami dotyczy jednak nie głowy, ale owłosienia okolic pach i klatki piersiowej.

Zaburzenia hormonalne

Jednym z głównych organów produkujących hormony jest tarczyca. Zaburzenia pracy tarczycy w postaci zarówno nadczynności jak i niedoczynności, mogą wprowadzić niekorzystne zmiany w gospodarce hormonalnej a część z nich negatywnie wpływa na owłosienie.

Jeśli więc cierpisz na łysienie, a żaden z dostępnych preparatów nie likwiduje tego problemu – koniecznie zgłoś się do lekarza, gdyż jego diagnoza może nie tylko skutecznie wyleczyć łysienie, ale także i poprawić zdrowie całego organizmu!

Zostaw odpowiedź