Łysienie androgenowe kobiet

Łysienie androgenowe zwane jest też łysieniem typu męskiego. Nazwa ta pochodzi związana jest z częstotliwością występowania tej dolegliwości wśród mężczyzn. Dotyka ona znacznego odsetka panów (około 35% mężczyzn pomiędzy 25 a 40 rokiem życia i ponad połowę wśród 50-latków) oraz – w ich przypadku – stanowi ogromną część tego typu dolegliwości, bo aż 95% łysiejących mężczyzn cierpi właśnie na androgenową odmianę. Niemniej łysienie androgenowe zdarza się czasem także u kobiet.

W przypadku kobiet statystyki są niższe. Łysienie typu androgenowego dotyczy 60% żeńskiej populacji przed 60 rokiem życia. A więc i mniej, i później niż w przypadku mężczyzn. Ta liczba i tak może wydać się zawyżona. Łysienie u mężczyzn jest łatwo obserwowalne: na ulicy, w środkach komunikacji miejskiej, wszędzie. Co innego z kobietami – czy zdarzyło Ci się widzieć kobietę z zakolami bądź cofniętym czołem? Pewnie nie.

Łysienie androgenowe kobiet polega na tym samym, co u mężczyzn. Pod wpływem DHT mieszki włosowe ulegają skurczeniu i osłabieniu a wraz z tym zaczynają produkować słabsze i cieńsze włosy, które łatwo wypadają. Ma jednak inny przebieg. Już u mężczyzn widoczne jest to, że nie cała skóra głowy podatna jest na łysienie. Zwykle przy całkowitej utracie włosów na szczycie czaszki, na skroniach i od czoła, zostają włosy pokrywające tył głowy, potylicę. U kobiet łysienie obejmuje najczęściej także całą górną powierzchnię skóry głowy ale w ich przypadku nigdy utrata włosów nie jest całkowita. Zachodzi tylko przerzedzenie włosów. Jedynie część mieszków ulega skurczeniu.

Poziom testosteronu w organizmie kobiety jest dużo niższy, niż u mężczyzny. Tak samo mniej posiadają w organizmie enzymu, który przemienia testosteron w DHT. Za to mieszki włosowe kobiet posiadają więcej innego enzymu, aromatazy, który chroni je przed łysieniem.

Skąd łysienie androgenowe u kobiet? Wynika o no z zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. Jeśli w wyniku np. przerostu nadnerczy lub torbielowego zwyrodnienia jajników zwiększa się stężenie „męskich” hormonów, może dojść do łysienia. Podniesienie DHT może wiązać się także z innymi czynnikami, takimi jak przyjmowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych, zaburzenia hormonalne spowodowane menopauzą, otyłość, niedoczynność tarczycy czy hiperprolaktynemia.

Zostaw odpowiedź