O czym może świadczyć stan naszych włosów?

Faktem jest, że niektórzy (a nawet większość) z nas ma genetycznie uwarunkowane predyspozycje do wypadania włosów, jednak nie zawsze łysienie jest tylko i wyłącznie spowodowane takim stanem rzeczy. Czasami, zauważając znaczną utratę włosów, warto udać się do lekarza – może to być bowiem nawet pierwsza oznaka poważnej choroby!

Oto kilka faktów o włosach, które pomogą Ci poznać, czy wypadanie włosów to powód do zmartwień:

1.       Okresowe wypadanie włosów (często ma miejsce w okresie 2-3 miesięcy po porodzie, po odstawieniu leków antykoncepcyjnych oraz w czasie rekonwalescencji po długotrwałej i ciężkiej chorobie; może ono być spowodowane także nadużywaniem lakierów i żelów do włosów, zbyt częstym rozjaśnianiem ich lub farbowaniem, źle zrobioną trwałą ondulacją, ciasnym splataniem, używaniem gumek do włosów czy elektrycznych wałków i lokówek).
Takie wypadanie włosów nie jest groźne i można je zminimalizować, ograniczając szkodliwe zabiegi, stosując odpowiednią dietę, oraz dbając o odpowiednią pielęgnację włosów.

2.       Jeśli wypadaniu włosów towarzyszy zażywanie leków przepisanych z powodu  innych dolegliwości, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że utrata włosów jest skutkiem ubocznym działania  leku.

3.       Nagłe, szybkie wypadanie włosów z pojawieniem się silnych zakoli (u mężczyzn) zwiększa znacznie ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego! Dlatego nie lekceważ podobnych symptomów i udaj się do lekarza!

4.       Utrata włosów oraz swędzenie i nadmierne łuszczenie się skóry na głowie (czyli łupież) są najczęściej objawami łojotokowego zapalenia skóry, które – jeśli nie ustąpi na skutek stosowania szamponów przeciwłupieżowych – powinien zobaczyć dermatolog, bo może świadczyć o bardziej poważnych schorzeniach skórnych.

5.       Miejscowe wypadanie włosów (łysienie plackowate) może być wynikiem grzybicy owłosionej skóry głowy (towarzyszy jej swędzenie) lub łysienia neurogennego, które pojawia sie nagle na skutek przeżyć emocjonalnych. Łysienie plackowate wymaga udania się do lekarza, ponieważ jest znacznie trudniejsze do opanowania oraz może się wiązać z poważniejszymi komplikacjami.

 

Zostaw odpowiedź