Włos pod mikroskopem, czyli pierwiastkowa analiza włosów

Pierwiastkowa analiza włosów to nowoczesna metoda badania włosów, polegająca na wykonaniu testu w laboratorium i na dokładnym zdiagnozowaniu składu włosa. Konkretnie – ilości zawartych w nim pierwiastków. Takie badanie pozwala uzyskać wynik dotyczący stanu organizmu w przeciągu 3 miesięcy, i wykazać jego dokładny stan biochemiczny.

Dzieje się tak dlatego, że włosy są swoistym barometrem naszego organizmu i stanu zdrowia. Włosy bardzo szybko reagują na wszelkie zmiany w organizmie. Nie pozostają obojętne na właściwie żadne zagrożenie. Zachodzi ścisła korelacja pomiędzy poziomem określonych pierwiastków w narządach wewnętrznych, a ich obecnością w strukturze włosów, dlatego dzięki analizie pierwiastkowej składu włosów można ocenić bardzo dokładnie stan biochemiczny organizmu.  Wynik badania włosów jest obszerniejszy niż standardowego badania krwi. W dodatku, badania włosów nie da się zafałszować, ani wpłynąć na jego wynik, podczas gdy zawartość pierwiastków we krwi może być różna w zależności od pory dnia, spożytego posiłku lub nawet stanu emocjonalnego.

Badanie takie polega na całkowicie bezbolesnym pobraniu próbki włosów (ok. 3 gramów). Następnie próbka wysyłana jest do laboratorium, gdzie specjaliści diagnozują stan organizmu.

Kiedy wykonywane jest badanie pierwiastkowe?

Analizy pierwiastkowej włosa bardzo często dokonuje się w trakcie poszukiwania przyczyn łysienia. Pozwala ona bowiem ocenić, jakich składników potrzeba naszym włosom do wzrostu. Ale nie jest to jedyne zastosowanie tej metody; za jej pomocą możemy zdiagnozować także łuszczycę, bielactwo, bezpośrednie przyczyny trądziku i wielu innych chorób skórnych. Ponadto dzięki niej ocenimy obiektywnie rodzaj naszej diety, gdyż analiza pokaże dokładnie, jakich pierwiastków jest w niej za mało, a jakich za dużo. Badanie pierwiastkowe służy także ocenie stanu otaczającego nas środowiska (np. poprzez zdiagnozowanie wpływu metali ciężkich na organizm, można ocenić warunki danego otoczenia).

Dzięki analizie składu włosa dowiemy się, jaki jest poziom w naszym organizmie cynku, którego niedobór powoduje zmiany skórne, w tym trądzik, magnezu, którego brak powoduje stany depresyjne lub zaburzenia miesiączkowania, oraz chromu, który zwiększa ochotę na słodycze i prowadzi do zaburzeń w gospodarce białkowo-lipidowej. Zweryfikuje ilość żelaza, który jest bardzo ważnym pierwiastkiem, mającym za zadanie zaopatrywanie komórek w tlen, dbałość o układ odpornościowy oraz przemianę hormonalną. Ponadto zdiagnozuje zawartość w organizmie wapnia, sodu, fosforu, potasu, miedzi, selenu, krzemu, jodu, i wielu innych niezbędnych do życia pierwiastków. A to nie wszystko; zbadany zostanie także wpływ metali toksycznych na organizm, tj. ołowiu, który uszkadza wątrobę, kadmu odpowiedzialnego za bezpłodność oraz zmiany nowotworowe, rtęci, powodującej bezsenność, oraz glinu, którego zbyt wysoki poziom powoduje zaburzenia pamięci, a nawet może prowadzić do chorób Parkinsona oraz Alzheimera.

Nie ulega więc wątpliwościom, iż warto zbadać swoje włosy, warto także o nie dbać, gdyż są idealnym wskaźnikiem stanu zdrowia naszego ciała. Pamiętaj więc o odpowiedniej pielęgnacji z zewnątrz i o zdrowym odżywianiu, aby ten barometr organizmu długo mógł Ci służyć.

 

Zostaw odpowiedź