Choroby skóry głowy i ich wpływ na łysienie

Czasami nadmiernemu wypadaniu włosów towarzyszą inne, niepokojące objawy związane ze stanem skóry głowy, które mogą zwiastować pewne schorzenia. Bywa, że objawy towarzyszące nie są w żaden sposób związane z dotykającym nas łysieniem (np. zwykły łupież towarzyszący łysieniu androgenowemu), zdarza się jednak czasem, że oba problemy są ze sobą tak ściśle powiązane, że nie w sposób pozbyć się jednego bez podjęcia kuracji wobec drugiego.

Łupież

Sam łupież i większość jego objawów nie zagraża naszym włosom. Złuszczanie się naskórka nie uszkadza mieszków włosowych, które stanowią najważniejszą część włosa. Zwykły, suchy łupież nie ma żadnego wpływu na kondycję włosów, a towarzyszące łupieżowi grzyby Malassezia Furfur także są nieszkodliwe aż do momentu, w którym łupież suchy nie zamieni się w łupież tłusty. Po czym możemy odróżnić owe typy łupieżu? Łupież suchy to białe, drobne płatki, które potrafią bardzo obficie i lekko sypać się z głowy. Łupież tłusty z kolei to dość szczelnie oblepiające skórę i włosy płaty, które trudno wyczesać. To stanowi dodatkowe zagrożenie: walcząc z tą skorupą za pomocą szczotki możemy mechanicznie uszkodzić włosy, aż do ich wypadnięcia. Ale to nie wszystko. Sam fakt, że skóra i włosy oblepione są ową nieprzepuszczalną warstwą, szkodzi mieszkom włosowym i potencjalnie może doprowadzić do łysienia. Poza tym w tej formie łupieżu często towarzyszą stany zapalne, które dodatkowo osłabiają mieszki włosowe.

Jaki z tego płynie wniosek? Łupież może być potencjalną przyczyną łysienia, dlatego najlepiej leczyć go w każdej formie, w jakiej się znajduje. Lekceważenie łupieżu może bowiem doprowadzić do miejscowego bądź ogólnego łysienia. W celu skutecznego zwalczenia łupieżu warto sięgnąć po leczniczy szampon, np. Dandrene czy Nizoral.

Grzybica skóry głowy

Owłosiona skóra głowy podatna jest na szkodliwe działanie wielu grzybów, nie tylko wywołujących łupież Malassezia Furfur. Jeśli nagle zaczynasz odczuwać swędzenie skóry głowy, włosy stają się łamliwe, a skóra niepokojąco się złuszcza, pojawiają się krostki lub stany zapalne bądź alergiczne – udaj się do lekarza. Grzybice skóry głowy można łatwo wyleczyć za pomocą odpowiednich środków farmakologicznych, które przepisze lekarz. Nieleczona grzybica może być jednak bardzo niebezpieczna dla włosów, gdyż szybko się rozrasta, nie tylko na powierzchni skóry, ale także w mieszkach włosowych. Choroby grzybicze mogą doprowadzić do powstawania blizn, także w mieszkach włosowych, a to może spowodować niewyleczalne stadium łysienia! (Tzw. łysienie bliznowaciejące). Pamiętaj, że grzybicy nie wyleczysz samodzielnie za pomocą domowych receptur, nie pomogą także najbardziej specjalistyczne szampony przeciwłupieżowe. Jedynie leczenie dermatologiczne u specjalisty umożliwia szybkie i skuteczne zwalczenie tego schorzenia.

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry dotyczy nie tylko owłosionej skóry na głowie, bardzo często dotyka także okolice brwi, brody i nosa, czyli te partie twarzy, które charakteryzują się większą aktywnością gruczołów łojowych. Objawami zapalenia jest silny łojotok (miejsca dotknięte schorzeniem wyraźnie lśnią od wydzielonego sebum), ostre stany zapalne, zaczerwienienie skóry, nierzadko pojawiają się tłuste łuski w żółtawym kolorze. Jeśli owe zmiany zapalne utrzymają się na skórze głowy przez pewien czas, szybko dojdzie do zauważalnego przerzedzenia się włosów. Co gorsza, długotrwała choroba prowadzi to powstawania blizn, wskutek których mieszki włosowe przestają mieć zdolność do produkowania włosów – tak więc łysienie może mieć postać nieodwracalną.

Leczenie zapalenia powinno zatem być podjęte jak najwcześniej, i przeprowadzane pod kierunkiem lekarza specjalisty. Często w przypadku leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy stosuje się te same leki, które używane są do zwalczania łupieżu, ale zwykle konieczne jest podjęcie bardziej zaawansowanej terapii z wykorzystaniem leków steroidowych. Ważna jest także dieta: osoby podatne na te schorzenia powinny unikać węglowodanów i tłustych potraw.

 

Zostaw odpowiedź