Dlaczego włosy wypadają?

Pierwszym krokiem do łysienia jest sytuacja, kiedy przez pewien czas tracimy więcej włosów każdego dnia niż może nam odrosnąć. Zwykle wypada nam ok. 100 włosów dziennie i nie powoduje to żadnego zauważalnego przerzedzenia na głowie. Dopiero kiedy ta statystyka się zwiększa, możemy mówić o nadmiernym wypadaniu włosów, które w niedługim czasie może doprowadzić do wyłysienia w mniejszym lub większym stopniu.

Zasadniczo przyczyny wypadania włosów możemy podzielić na cztery kategorie:

  1. Wypadanie włosów o podłożu hormonalnym – czyli najczęściej tzw. łysienie typu męskiego, łysienie androgenowe, czyli spowodowane zgubnym działaniem na włosy pochodnej męskiego hormonu – testosteronu. Leczenie powinno skupiać się na usunięciu głównego problemu – czyli nadmiernej produkcji DHT. Pomoże kuracja szamponem takim jak Revita, lub leczenie farmakologiczne, jednak tutaj należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre środki doustne osłabiające oddziaływanie DHT na włosy wpływa niekorzystnie na męską potencję. Do bezpiecznych środków, o potwierdzonym klinicznie działaniu oraz nie wywołujących problemów z potencją należy np. Procerin.
  2. Wypadanie włosów spowodowane złą pielęgnacją / złym odżywianiem sprowadza się do tego, że naszym włosom brakuje odpowiedniego budulca. Brak określonych witamin i składników odżywczych może doprowadzić do zwiększonej łamliwości włosów, która skutkuje ich przerzedzeniem. Może też osłabić cebulkę włosa i ułatwić jego wypadanie. Odpowiednia dieta powinna być zróżnicowana w odpowiednie witaminy (A, E, oraz witaminy grupy B), i minerały (żelazo, cynk, miedź). Warto też zadbać o odpowiednie odżywianie od zewnątrz, zwłaszcza za pomocą szamponów i odżywek bogatych w keratynę i aminokwasy.
  3. Wypadanie sezonowe, które powoduje tylko czasową utratę gęstości, i raczej nie doprowadzi do faktycznego powstania łysiny. Spowodowane jest tym, że włosy żyją zwykle kilka lat – około czterech – a po tym czasie wypadają i są zastąpione przez nowe. Większa ilość włosów ma najczęściej tendencję do wypadania w przesileniu wiosennym, po zimie. Takie wypadanie najbardziej tęgą formę przyjmuje u kobiet po ciąży, podczas której włosy nie wypadają w ogóle, a następnie w okresie po ciąży nadrabiają to, wypadając w większym stopniu przez kilka kolejnych miesięcy. Wypadanie sezonowe zwykle mija samoistnie, ale aby ograniczyć jego zgubne skutki dla gęstości naszych włosów warto pamiętać o szczególnie troskliwej pielęgnacji włosów, dostarczanie im niezbędnych witamin i mikroelementów, oszczędzać niszczących zabiegów (suszenie, prostowanie, farbowanie, ondulacja), nie zaszkodzi także terapia preparatami powstrzymującymi wypadanie i zwiększającymi porost włosów.
  4. Wypadanie wskutek urazów mechanicznych czy zatrucia związkami chemicznymi, często będące skutkiem przebytego leczenia, poparzenia, czy innych szkodliwych czynników zewnętrznych, jest najtrudniejszym do wyleczenia typem łysienia – zwłaszcza w przypadku tzw. łysienia bliznowaciejącego. Leczenie powinno polegać na jak najszybszym wyeliminowaniu czynnika powodującego wypadanie włosów, oraz podaniu środków zapobiegających bliznowaceniu, przy jednoczesnej terapii przeciw wypadaniu włosów, najlepiej za pomocą środków opartych na minoxidilu. W tym przypadku łysienia zwykle konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Zostaw odpowiedź