Kawa na włosy

Osoby o ciemnych włosach, które chcą nadać swojej fryzurze blasku i ładnego odcienia koloru, mają do dyspozycji środek znany już naszym babkom i prababkom – a jest nim najzwyklejsza czarna kawa mielona.

Już po pierwszym zastosowaniu włosy stają się miękkie i nabierają blasku. Regularne stosowanie kawy podkreśla naturalne piękno włosów i ożywia ich ciemny kolor. Włosy stają się bardziej jedwabiste i łatwiejsze do ułożenia – przestają się nadmiernie puszyć, stają się bardziej elastyczne, „sypkie”. Kawa ma zbawienny wpływ także na końcówki włosów – już po kilku zastosowaniach zauważysz, że końcówki wyglądają na dużo zdrowsze, są mniej rozdwojone, i nie wymagają aż tak częstego podcinania.

Ale to nie wszystko. Kawa znajduje się na liście domowych kuracji przeciw wypadaniu włosów! I to nie bez powodu. Jej wpływ na gęstość czupryny jest dwojaki: po pierwsze, kofeina wzmacnia włosy i dodaje im energii, dzięki czemu zauważalnie mniej wypadają – możesz to zauważyć już po pierwszym zastosowaniu. Wystarczy, że porównasz to, ile po każdym myciu głowy zostaje włosów na szczotce, z wynikiem osiągniętym po jednorazowej kuracji z kawą. Po drugie, wykonując masaż skóry głowy za pomocą fusów, poprawiasz krążenie oraz dostarczasz kofeinę do mieszków włosowych. A to w regularnym stosowaniu przyśpiesza działanie cebulek włosowych, a dzięki temu – włosy rosną szybciej.

Czy kawa rozprawi się z każdym rodzajem łysienia? Z pewnością nie. Łysienie spowodowane hormonami męskimi potrzebować będzie środków, które hamują powstawanie szkodliwego DHT. Zaawansowane łysienie potrzebować będzie specjalistycznych środków, szczególnie tych opartych na minoxidilu. Warto jednak pamiętać o zbawczym działaniu kawy i używać jej czysto profilaktycznie, aby zapobiegać łysieniu, lub przy pierwszych objawach wypadania włosów; nie zaszkodzi także łączenie kuracji kawowej z farmakologicznym leczeniem łysienia.

Jak stosować kawę?

W wybraniu metody aplikacji kawy na włosy mamy całkowitą swobodę. Można tutaj pokombinować samemu i wybrać sposób najwygodniejszy i najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb. Jeśli chcesz stosować płukankę przed myciem włosów, zaparz 2 łyżki kawy w rondelku, potrzymaj chwilę pod przykryciem, aby wywar nabrał odpowiedniej mocy, następnie rozcieńcz trochę letnią wodą i mocz włosy przez kilka minut. Fusy wetrzyj w skórę głowy jako swoisty peeling. Taką płukankę potrzymaj na włosach kilka – kilkanaście minut, a następnie spłucz i umyj włosy tak jak zwykle. Dla dodatkowej pielęgnacji możesz dodać do płukanki nafty kosmetycznej, oleju lub jogurtu, co pomoże odżywić włosy.

Możesz także zastosować błyskawiczną płukankę po myciu włosów. Świeżo umyte, wilgotne włosy przepłucz kawą przelaną uprzednie przez filtr, tak aby nie było fusów. W tej opcji jednak w mniejszym stopniu oddziałujemy na cebulki włosów, nie wykonujemy też peelingu. Jednak fusy na głowie nie byłyby z pewnością wskazane na już wcześniej umyte włosy.

Kawa a jasne włosy

W przypadku jasnych włosów ryzykowne jest stosowanie kawy. Może ona spowodować przebarwienia i przyciemnić kolor. Lepiej w tym wypadku sięgnąć po herbatę, która ma podobne właściwości; w przypadku jasnego blond najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem będą płukanki z rumianku.

Zostaw odpowiedź