Łysienie spowodowane starzeniem

Wielu osobom wydaje się, że łysienie to jedna z oznak starzenia. Za tym przekonaniem przemawia fakt, że najwięcej osób łysych znajduje się w starszych grupach wiekowych. Czy aby na pewno jednak łysienie może być spowodowane starzeniem się organizmu jako takim? Okazuje się, że nie, o czym świadczyć mogą osoby starsze, cieszące się bujną czupryną pomimo upływających lat.

Oczywistym faktem jest, że w procesie łysienia bardzo istotnym czynnikiem jest płynący czas. Jest to jednak spowodowane faktem, że od pierwszych symptomów – czyli wzmożonego wypadania włosów – do całkowitego wyłysienia musi minąć trochę czasu. Z reguły w dodatku dość sporo. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie lub kuracje zapobiegające wypadaniu włosów może w wielu przypadkach ten proces odwrócić. Stosowanie szamponów i odżywek zapobiegających utracie włosów może dodatkowo sprawić, że wraz z biegiem czasu będziemy mieć na głowie tych włosów coraz więcej, a nie coraz mniej.

Wśród podstawowych przyczyn wypadania włosów, które doprowadzić może do łysienia, należy wymienić podłoże hormonalne (łysienie androgenowe, czyli tzw. łysienie typu męskiego, które dotyka jednak zarówno mężczyzn, jak i kobiety) oraz brak należytego odżywiania włosów od wewnątrz (tutaj znaczenie ma dieta, jaką spożywamy, oraz wszelkie leki i preparaty które zażywamy).

W przypadku łysienia hormonalnego sprawa jest dość prosta. Z biegiem lat faktycznie poziom hormonów w naszym organizmie ulega zmianom i może to stać się bezpośrednią przyczyną wypadania włosów. Aby zapobiec szkodliwemu wpływowi hormonów na stan włosów można podjąć działanie dwojakie: albo rozprawić się z wahaniami hormonów za pomocą dobranej u lekarza terapii hormonalnej, albo zwalczyć szkodliwą dla naszych włosów produkcję DHT – co ma mniejszy wpływ na funkcjonowanie organizmu i chroni przed wieloma nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi kuracji hormonalnej, np. spadku potencji u mężczyzn. Wśród środków przeznaczonych do walki z DHT warto wymienić zwłaszcza szampon Revita oraz Procerin.

Z kolei wypadanie spowodowane złym odżywianiem najlepiej jest zwalczyć, zmieniając dietę. Powinna być bogata we wszystkie niezbędne do życia witaminy i mikroelementy, gdyż ich niedobór odbija się niekorzystnie nie tylko na naszym zdrowiu – pierwszą oznaką braku niektórych składników odżywczych jest właśnie utrata włosów na głowie. W przypadku kuracji farmakologicznej, przy występowaniu wypadania włosów jako skutku ubocznego warto poradzić się lekarza. Może on zaproponować zmianę leków na bardziej korzystne dla naszego organizmu. Są jednak pewne przypadki – np. chemioterapia – gdy nie w sposób zastąpić danej kuracji inną i wówczas z łysieniem należy się w pewnym stopniu pogodzić, choć zawsze warto sięgać po środki zapobiegające wypadaniu i przyśpieszające porost włosów.

Zostaw odpowiedź