Sztuka właściwej pielęgnacji włosów

Odpowiednia pielęgnacja włosów może powstrzymać lub zapobiec niemal każdemu rodzajowi łysienia. Wypadaniu łatwiej zapobiegać, niż leczyć, a łysienie najłatwiej jest zahamować w początkowej fazie wzmożonego wypadania włosów, kiedy ubytki owłosienia na głowie nie są jeszcze tak zaawansowane. Najlepiej więc wdrażać odpowiednie nawyki właściwego dbania o włosy już wcześniej, nawet kiedy nic im nie dolega i nie wykazują żadnej tendencji do wypadania.

Odpowiednie mycie włosów

Nawet zwykłe mycie włosów może w znaczącym stopniu przyczynić się do ich kondycji. Oczywiście ważny jest tutaj wybór odpowiedniego szamponu. Jeśli Twoje włosy są przesuszone koloryzacją czy innymi zabiegami, nie katuj ich dodatkowo szamponem dla włosów przetłuszczających się, który je dodatkowo wysuszy. Dobieraj szampon do problemów, które dotyczą Twoich włosów. Jeśli mają skłonność do wypadania – sięgnij po szampon przeciw łysieniu. Jeśli borykasz się z łupieżem – używaj specjalistycznych produktów do jego zwalczania. Gdy masz suche, puszące się włosy – wybieraj szampony nawilżające.

Nie mniejsze znaczenie ma sposób mycia. Szampon powinien zostać naniesiony na czubek głowy, wmasowany w skórę kolistymi ruchami, aż do powstania piany, którą  należy użyć do umycia reszty włosów. Ważne jest, aby płukać włosy minimum 3 minuty. Pamiętaj, że zbyt gorąca lub zimna woda nie spłucze dobrze preparatu, a jedynie pobudzi gruczoły łojowe. Myj zatem włosy letnią wodą, skrupulatnie spłukując wszelkie pozostałości szamponu. Odżywkę nakładaj tylko na włosy – nie na skórę głowy. Odżywka powinna pozostać na włosach przez co najmniej minutę – w przypadku niektórych nawet znacznie dłużej, zgodnie z instrukcją. Jeśli nie jest to odżywka bez spłukiwania, należy ją także gruntownie spłukać, a jest to nawet bardziej ważne od spłukiwania szamponu.

Suszarka nie taka zła

Wiele osób popełnia kardynalny błąd, trzymając długi czas mokre włosy zawinięte w turban na głowie. Włosy powinny zostać delikatnie osuszone ręcznikiem – bez nadmiernego wycierania. Turban powinien być zdjęty jak najszybciej. Mokre włosy rozczesz grzebieniem, najlepiej o szerokich zębach. Kolejnym często powtarzanym błędem, wynikającym z nadmiernego lęku przed suszeniem włosów suszarką, jest kładzenie się spać z mokrą głową. Mokre kosmyki ocierane o poduszkę z pewnością narażone są na większe szkody, niż suszenie strumieniem powietrza z suszarki. Jeśli nie możesz zapewnić włosom naturalnego schnięcia przed pójściem spać – a w przypadku dłuższych włosów z pewnością będzie to nieco trudniejsze – wysusz je suszarką, najlepiej z jonizatorem, i umiarkowanym lub chłodnym strumieniem powietrza.

Odżywianie od wewnątrz

Na stan włosów duży wpływ ma nasza dieta, a konkretnie ilość i rodzaj dostarczanych w pożywieniu witamin i substancji odżywczych, które są potrzebne włosom. Dieta powinna być urozmaicona, bogata w witaminy (zwłaszcza A, B i E), żelazo, miedź oraz cynk. Raz na jakiś czas warto uzupełnić budulec włosa za pomocą specjalnie dobranych suplementów diety. W przypadku zaistniałych problemów z włosami, także odpowiednia kuracja od wewnątrz może przyśpieszyć ich zwalczanie, np. witamina B hamuje przetłuszczanie się włosów, a siarczan cynku i wyciąg z pokrzywy (Procerin) powstrzymują łysienie spowodowane nadmierną ilością DHT.

Zostaw odpowiedź