Biotyna na włosy

Biotyna, zwana także witaminą H lub koenzymem R, jest niezbędna dla naszego organizmu, ponieważ odpowiada za:

  • dostarczanie energii ze spożytych węglowodanów,
  • prawidłową przemiany aminokwasów i cukrów,
  • syntezę kwasów tłuszczowych,
  • prawidłowe krzepnięcie krwi (współdziała z witaminą K w syntezie protrombiny),
  • prawidłowe funkcjonowanie tarczycy,
  • sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego,
  • prawidłowy wzrost,
  • zdrową skórę, paznokcie i włosy.

Biotyna ma formę białego, krystalicznego proszku rozpuszczalnego w wodzie i w alkoholu. Jest substancją kwasową i bardzo niestabilną, wrażliwą na zmiany temperatury, podgrzewanie, promienie UV, długotrwały kontakt z wodą itp. Uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych, przez co wpływa na właściwe funkcjonowanie skóry i włosów.

Do prawdziwych niedoborów biotyny dochodzi dość rzadko – sprzyja temu głównie długotrwałe zażywanie sulfonamidów, estrogenów, alkoholu, a także antybiotykoterapia, która niszczy florę bakteryjną w jelitach. Objawami niedoboru biotyny są osłabienie, wypadanie włosów oraz ich przedwczesne siwienie, a także szarawy odcień skóry i anemia. Także niewystarczająca ilość biotyny w naszym organizmie może przyczynić się do spadku kondycji włosów. Biotyna powinna być dostarczana z pożywieniem w ilości ok 30-40 mcg dziennie. Jej nadmiar jest wydalany z moczem, nie dochodzi więc do kumulacji biotyny, jednak nadmierne spożycie może zaburzyć równowagę witaminowo-minerałową, a więc zwiększenie dawki biotyny ponad normę może odbyć się kosztem innych witamin i minerałów dostarczanych organizmowi.

Coraz częściej osoby dotknięte łysieniem interesują się, jaka powinna być odpowiednia ich dieta, czego powinni dostarczać organizmowi, aby powstrzymać łysienie nawet w zaawansowanej jego formie. Jedną z odpowiedzi na to zagadnienie może być właśnie biotyna.

Naturalne źródła biotyny to przede wszystkim:
– wątroba wołowa (100mcg/100g)
– groch prażony (39mcg/100g)
– czekolada (32mcg/100g)
– groch suszony (18mcg/100g)
– kalafior (17mcg/100g)
– grzyby (17mcg/100g)
– orzechy laskowe (14mcg/100g)

W jaki sposób biotyna działa na włosy?

Mechanizm działania tego pierwiastka nie jest do końca jasny, jednak z całą pewnością opiera się na hamowaniu produkcji szkodliwego dla włosów DHT. Kuracja biotyną przynosi zadowalające rezultaty, ważne jest jednak, aby przeprowadzać ją rozsądnie, najlepiej pod kontrolą lekarza.

Zalecana dawka biotyny w suplementach to 1mg/24h przez okres kilku miesięcy, potem zmniejszenie dawki do maksymalnie 300mcg. Zbyt wysoka dawka może odbić się źle na organizmie.

Suplementy zawierające biotynę dostępne w aptekach to między innymi Silica, z dawką biotyny 0,16 mg (100 tabletek za 23,90 PLN), czy TRISANA Vital Biotyna (90 kapsułek, 83 PLN). Biotyna dostępna jest także w preparatach wielowitaminowych, np. Zdrovit, Maxivit.

Czy stosowanie biotyny jest bezpieczne?

Jak już wspominaliśmy, niewłaściwe stosowanie biotyny może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie powinno się przekraczać pewnej ściśle określonej dawki oraz nie należy przyjmować biotyny przez dłuższy okres czasu bez konsultacji z lekarzem. Hamowanie produkcji DHT jest ściśle powiązane z gospodarką hormonalną i produkcją testosteronu. Jeśli więc chcesz powstrzymać wypadanie włosów bez obaw o potencję, lepiej sięgnąć po sprawdzony preparat przeznaczony dla mężczyzn – Procerin, nie powodujący obniżki libido.

Zostaw odpowiedź