Czy ja łysieję??

Gęste, zadbane włosy są marzeniem wielu osób. Są bowiem nie tylko oznaką zdrowia – we włosach odzwierciedla się stan naszego organizmu, oraz jego zaopatrzenie w niezbędne do życia witaminy i mikroelementy – ale pełnią też bardzo ważną funkcję estetyczną. Włosy w znaczący sposób wpływają na urodę, mogą skutecznie kształtować nasz wizerunek, dlatego dbanie o nie jest takie istotne.

Nic więc dziwnego, że przy pierwszych oznakach wzmożonego wypadania włosów często wpadamy w panikę. Dotyczy to przy tym zarówno mężczyzn, jak i kobiety. W gabinetach kosmetycznych i u dermatologów możemy spotkać przedstawicieli obu płci, przerażonych tym, że ich włosy stają się coraz słabsze i zaczynają wypadać.

Kiedy nie ma powodu do obaw?

Wypadanie włosów, jak już wielokrotnie wspominaliśmy, jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Każdy z nas ma na głowie od stu do stu pięćdziesięciu tysięcy włosów. Prawidłowo, u zdrowej osoby, każdego dnia wypada ich ponad pięćdziesiąt; dopiero gdy liczba utraconych dziennie włosów przekracza sto, możemy mówić wzmożonym wypadaniu włosów, które prowadzić może do łysienia. Takie wzmożone wypadanie włosów może być jednak także sezonowe, i wtedy nie doprowadzi do zauważalnego ubytku w gęstości czupryny na głowie. Wzmożone wypadanie włosów dotyczy ponad połowy mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia, i około 20% kobiet.

Kiedy już stwierdzimy, że liczba traconych przez nas każdego dnia włosów jest powodem do niepokoju, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby to łysienie zahamować w początkowym stadium. Warto udać się do lekarza, aby pomógł nam zdiagnozować przyczynę łysienia, bo jest to pierwszy krok do skutecznej terapii.

Powody łysienia

Najbardziej banalną przyczyną wypadania włosów, zwłaszcza u kobiet, jest zła fryzura. Mocne upięcie włosów, na przykład ciasną gumką, lub wymyślny kok trzymany przez dłuższy czas może wywołać osłabienie, a w konsekwencji wypadanie włosów. W tej sytuacji rozwiązanie problemu jest bardzo proste. Wystarczy zmienić nawyki czesania oraz zastosować odżywki lub maski wzmacniające włosy.

Inną przyczyną łysienia może być brak odpowiednich witamin i makroelementów w naszym organizmie. Jak już wspomniałam, włosy odzwierciedlają stan naszego organizmu. Badania laboratoryjne włosów, takie jak trichogram lub analiza spektroskopowa, mogą zbadać stan korzeni włosów oraz  niedobory poszczególnych pierwiastków w organizmie. Zdrowa dieta bogata w substancje odżywcze może przywrócić równowagę naszemu ciału oraz włosom.

Do najczęstszych przyczyn łysienia należą te o podłożu hormonalnym. Niektórzy z nas są podatni na szkodliwe dla włosów działanie DHT, czyli pochodnej testosteronu. Podatność ta jest dziedziczona genetycznie, głównie w linii męskiej. Sposobem na powstrzymanie łysienia będzie tutaj sięgnięcie po środki hamujące produkcję DHT lub ograniczające jego szkodliwość. Są to wszelkie środki na bazie minoxidilu, a także szampony zawierające biotynę (na przykład Revita). Spośród szerokiej gamy kuracji doustnych warto upewnić się, że dane kapsułki czy tabletki nie wpłyną niekorzystnie na nasze libido, gdyż jest to sfera ściśle powiązana z testosteronem. Skuteczny środek przeciw łysieniu, jednocześnie bezpieczny dla potencji seksualnej, to między innymi Procerin.

Proces regeneracji i odbudowy włosów trwa stosunkowo długo, dlatego ważna jest profilaktyka, codzienna pielęgnacja oraz szybka reakcja w przypadku zauważenia niepokojących objawów. Włosy są na tyle ważnym atutem, że nie warto szczędzić czasu na właściwe ich traktowanie, a wcześnie rozpoczęta kuracja lecznicza zapewnia jak najbardziej skuteczne rezultaty.

Zostaw odpowiedź