Środki przeciw łysieniu – co naprawdę działa?

Zdaje się, że ludzie zawsze byli nieco łatwowierni, szczególnie w obliczu grożącej im utraty włosów. Mówi się, że królowa Wiktoria pijała wino z sokiem srebrnej włosy, bo wierzyła święcie, że jest to lekarstwo przeciw łysieniu. Do tej pory, mimo takich ikon mody jak David Beckham, który ogolił się na zero, łysina nie jest powszechnie uznana za modną i pożądaną, a ludzie wciąż szukają środków, by jej zaradzić.

Mężczyźni, którzy są łysi, z reguły potrafią z tym żyć w zgodzie; bardzo mała ich część robi duży problem ze swej łysiny. Przeważnie jednak, gdyby mieli wybór – woleliby mieć włosy. Z tego powodu mężczyźni szukają skutecznych sposobów zapobiegających wypadaniu włosów, a coraz częściej w tym celu udają się po fachową poradę do lekarza.

Medyczne podejście do łysienia

Większość lekarzy twierdzi, że możliwości całkowitego wyleczenia łysienia są ograniczone, dlatego powinniśmy dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniej kuracji. Łatwo jest bowiem wyrzucić w błoto dużo pieniędzy, stosując niesprawdzone, a jednocześnie drogie preparaty przeciw łysieniu. Lekarze dodają przy tym, że mimo iż łysienie w żaden sposób nie zagraża naszemu zdrowiu warto podjąć odpowiednie leczenie, szczególnie jeśli fakt utraty włosów powoduje u nas pogorszenie samopoczucia, spadek samooceny, lub w jakikolwiek sposób staje się przyczyną dyskomfortu.

Według lekarzy, istnieją dziś w zasadzie tylko dwa sprawdzone środki przeciw łysieniu, których skuteczność jest poparta badaniami naukowymi. Żaden z nich nie jest refundowany przez fundusz zdrowia, więc niestety musimy je kupować z własnej kieszeni.

Skuteczny środek #1 – Minoksydyl

Środki na bazie minoksydylu są sprzedawane bez recepty. Możemy tu polecić zwłaszcza spray do włosów Sigma Skin, czy liposferowy preparat NR-07.

Co ciekawe, nie do końca wiadomo w jaki sposób minoksydyl działa na nasze włosy. Początkowo minoksydyl zawarty był w środkach podawanych osobom z chorobami serca. Wykazały one działanie uboczne, polegające na wyraźnym zagęszczeniu włosów u pacjentów. Być może przyczyną jest zwiększanie dopływu krwi do mieszków włosowych – większe ich ukrwienie może stymulować wzrost włosów. Nie jest to jeszcze w pełni zbadane – na razie udokumentowano jedynie faktyczne, sprawdzone zagęszczenie włosów po stosowaniu preparatów z minoksydylem.

Minoksydyl z reguły powinien być podawany dwa razy dziennie, w dostępnych na rynku preparatach i środkach, a pierwsze zauważalne rezultaty pojawiają się zwykle w ciągu czterech miesięcy stosowania. Kuracja minoksydylem jest całkowicie bezpieczna, choć osoby z chorobami serca powinny konsultować się z lekarzem.

Ponad dwie trzecie mężczyzn stosujących minoksydyl jest zadowolona z rezultatu. Początkowo odrastające włosy są z reguły jasne i miękkie, jednak kontynuowanie kuracji sprawia, że stają się coraz ciemniejsze i mocniejsze, aż do osiągnięcia stanu sprzed wyłysienia. Na skuteczność minoksydylu duży wpływ ma to, ile czasu upłynęło od pierwszych oznak łysienia, oraz jaki stopień wyłysienia nas dotyczy. Im wcześniej rozpoczęta kuracja, tym lepsze osiągamy efekty. Nie jest wyjaśnione, dlaczego minoksydyl nie działa na pozostałą część osób, i niestety nie znamy żadnych przesłanek, aby stwierdzić, czy minoksydyl zadziała na daną osobę, czy nie. Wiemy natomiast, że wiek nie gra tutaj żadnej roli.

Efekty stosowania minoksydylu trwają, dopóki używasz danego środka. Po jego zaprzestaniu nastąpi powrót do takiego stopnia wypadania włosów, jak przed rozpoczęciem kuracji, w okresie do czterech miesięcy po jej zakończeniu.

Skuteczny środek #2 – finasteryd

Finasteryd z reguły podawany jest w formie doustnych tabletek dla mężczyzn. Działa poprzez hamowanie w organizmie enzymu przekształcającego męski hormon testosteron w szkodliwą dla włosów substancję – dihydrotestosteron (DHT). DHT niszczy mieszki włosowe, doprowadzając do łysienia u mężczyzn, którzy genetycznie są na niego wrażliwi.

Leczenie finasterydem trwa około pół roku, zanim ukażą się pierwsze wymierne rezultaty. Podobnie jak w przypadku minoksydylu, zaprzestanie leczenia wiąże się z powrotem do stanu sprzed rozpoczęcia kuracji. Finasteryd ma jednak pewne skutki uboczne, związane zazwyczaj z czynnościami seksualnymi. Mogą one powodować bowiem spadek libido, dysfunkcję erekcji, oraz zaburzenia ejakulatu.

Leki zawierające finasteryd dostępne w Polsce to przede wszystkim Propecia, Proscar oraz Penester.

Leczenie finasterydem nie nadaje się dla kobiet.

 

Pozostałe sprawdzone środki

Nie zapominajmy też o innych, sprawdzonych przez wiele osób preparatach przeciw łysieniu. Substancją o udokumentowanym działaniu przeciw wypadaniu włosów jest biotyna, która zawarta została między innymi w szamponie Revita, przeznaczonym do walki z łysieniem, czy też w kapsułkach Provillus. Skuteczne mogą okazać się także wszelkie substancje blokujące destrukcyjne działanie dihydrotestosteronu (DHT), np. enzym 5-alpha, znajdujący się w olejach palmowych.

Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, która kuracja będzie najbardziej skuteczna, a jednocześnie bezpieczna dla Ciebie, nie wahaj się skonsultować z lekarzem. Pomoże Ci on wybrać odpowiednie dla skutecznego powstrzymania wypadania włosów oraz przyśpieszenie ich ponownego wzrostu.

Zostaw odpowiedź