Testosteron wpływa na łysienie?

Nie jest prawdą, że każdy mężczyzna prędzej czy później musi wyłysieć. Wystarczy tylko odpowiednio wcześnie zdiagnozować łysienie. Ważne jest poznanie przyczyn powstawania wzmożonego wypadania włosów. Jest to istotne tym bardziej, że na temat łysienia zdążyło wykształcić się wiele mitów. Przykład: nadmiar testosteronu wpływa na łysienie. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale takie oczywiste…

Łysienie nie tylko z powodu nadmiaru testosteronu

Testosteron jest hormonem, który wiele osób obwinia właśnie za powstawanie łysienia androgenowego. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że wypadanie włosów tego typu ściśle związane jest z gospodarką hormonalną, a dokładniej mówiąc – nadaktywnością męskich hormonów płciowych.

Warto jednak pamiętać, że nadmiar testosteronu wcale nie powoduje łysienia. Wręcz przeciwnie – może dojść do pobudzenia pracy komórek włosowych, w efekcie czego wzrost włosów będzie dużo lepszy. Spora ilość testosteronu będzie tutaj miała taki sam wpływ, jak w przypadku pozytywnego wpływu na drugorzędowe cechy płciowe (np. zwiększenie masy mięśniowej, owłosienie).

Łysienie z powodu niedoboru testosteronu?

Warto mieć świadomość, że z problemem wzmożonego wypadania włosów borykają się także ci mężczyźni, którzy cierpią z powodu niedoboru testosteronu. Jednak i to nie jest regułą. Wszystko zależy od tego, czy obecny jest enzym 5-alfa-reduktaza. To on bowiem powoduje przekształcanie testosteronu w szkodliwy dla mieszków włosowych dihydrotestosteron (DHT).

Łysienie spowodowane DHT

Okazuje się zatem, że na powstawanie łysienia androgenowego wpływ ma tylko i wyłącznie obecność DHT. To on powoduje, że włosy stają się coraz słabsze i  są bardziej podatne na wypadanie. Na skutek szkodliwego oddziaływania DHT dochodzi do stopniowej miniaturyzacji mieszków włosowych. Bardzo ważne jest zatem to, by jak najwcześniej rozpocząć proces walki z łysieniem.

Dobrze przy tym wiedzieć, że wzmożone wypadanie włosów tego rodzaju ma zwykle charakter genetyczny. Okazuje się, że dziedziczenie następuje nie tylko po rodzicach. Jeśli młoda osoba zauważa u siebie pierwsze objawy wzmożonego wypadania włosów, wówczas musi przyjrzeć się dziadkowi ze strony matki – jego łysienie to duże prawdopodobieństwo utraty owłosienia u wnuka.

Inne czynniki wpływające na łysienie

Warto pamiętać, że nie tylko hormony i geny odpowiadają za łysienie. Istotny może okazać się prowadzony tryb życia – odżywianie, praca i stres. Wypadanie włosów może wynikać również z niektórych chorób zakaźnych, ale zwykle po ustąpieniu schorzenia wszystko wraca do normy.

 

Jeżeli łysienie androgenowe jest głównym problemem, wówczas koniecznością będzie sięgnięcie po odpowiednie środki. Na łysienie najlepsze będą te specyfiki, które zawierają m.in. minoxidil. Więcej o takich preparatach można dowiedzieć się na http://www.minoxidil.pl/. Z rankingiem produktów warto zapoznać się dla własnej wiedzy.

Zostaw odpowiedź