WypadanieWlosow.com.pl

Ranking najlepszych preparatów na łysienie

UWAGA! Zalecamy kupowanie preparatów Procerin i Advecia na stronach polskich dystrybutorów. Otrzymujemy informacje, że na Allegro pojawiły się podrobione preparaty!
Jeśli masz pytania związane z łysieniem lub odnośnie prezentowanych produktów - skontaktuj się z nami!

Łysienie anagenowe

Włosy przez cały okres swojego życia znajdują się w różnych fazach rozwoju: anagenie, katagenie oraz telogenie. W zależności od tego, w jakiej fazie wypadają, wyróżniamy różnego typu łysienie. Tytułowe łysienie anagenowe (dystroficzne) występuje na skutek urazu mieszków włosowych, często z powodu zażywania środka chemoterapeutycznego, wykorzystywanego w walce z nowotworami. Włosy stają się bardziej podatne na uszkodzenia, są wrażliwsze i nawet drobny uraz mechaniczny może spowodować ich złamanie, czy wypadnięcie. Łysienie tego typu powoduje zazwyczaj szybką utratę włosów. Faza wzrostu włosów, która powinna trwać kilka lat (zazwyczaj od 4-6 lat) zostaje nagle przerwana i skrócona do kilku miesięcy. Niekiedy problem może zataczać jeszcze szersze kręgi – może powodować trudności w tworzeniu nowych włosów.

Przebieg wypadania włosów na tle anagenowym

Łysienie anagenowe zazwyczaj tak samo się zaczyna. Jego pierwszym symptomem jest zwiększone wypadanie włosów po przebyciu kuracji lekowej – antybiotykowej, chemoterapeutycznych. Włosy mogą wypadać również na skutek radioterapii. Na utratę włosów nie trzeba długo czekać. Łysienie anagenowe to wypadnięcie włosów w pierwszym etapie ich wzrostu. Następuje ono już na siedem-czternaście dni po chemioterapii. Następnie pojawiają się problemy dermatologiczne. Łysienie anagenowe ustępuje zazwyczaj po przerwaniu oddziaływania głównego czynnika go wywołującego. Niezwykle rzadko prowadzi do trwałego wyłysienia, czy przerzedzenia włosów.

Trzeba pamiętać, że łysienie anagenowe może przebiegać rozmaicie w zależności od tego, jaka osoba na nie cierpi, o jakiej historii chorobowej, itd. Okazuje się bowiem, że wypadanie włosów może być różne w zależności od wybranego rodzaju kuracji antybiotykowej. Niekiedy wybrane przez lekarza leki mogą działać w inny sposób – pobudzać wzrost włosów, zmieniać ich kształt korzenia lub nawet kolor. Z drugiej strony to, czy włosy zostaną utracone uzależnione jest od wrażliwości pacjenta. Nie w każdym przypadku wypadanie włosów jest naturalnym skutkiem przyjmowania danego leku. Tym bardziej, że tak niewiele producentów zaznacza w ulotce dołączonej do leku, że dany preparat może prowadzić do wypadania włosów. Dlaczego? Ponieważ w wielu przypadkach nie ma dowodów, że tak właśnie może się stać.

Najważniejsze przyczyny łysienia anagenowego

Łysienie anagenowe ma kilka przyczyn, z których każda została dokładnie poznana:

  • radioterapia,
  • oddziaływanie ziaminiaka grzybiastego,
  • przyjmowanie niektórych leków i preparatów chemioterapeutycznych,
  • zatrucia: bizmutem, złotem, arsenem, itd.
  • w wyniku autoimmunologicznej choroby – łysienia plackowatego.
Zobacz ranking najlepszych preparatów przeciw łysieniu