WypadanieWlosow.com.pl

Ranking najlepszych preparatów na łysienie

UWAGA! Zalecamy kupowanie preparatów Procerin i Advecia na stronach polskich dystrybutorów. Otrzymujemy informacje, że na Allegro pojawiły się podrobione preparaty!
Jeśli masz pytania związane z łysieniem lub odnośnie prezentowanych produktów - skontaktuj się z nami!

Łysienie kobiet

Termin - łysienie kobiet może brzmieć dziwnie, ale niestety takie przypadki się zdarzają. U kobiet występuje łysienie androgenowe damskie (pojawia się rzadziej i na ogół po menopauzie) i łysienie rozlane. Kobiety łysieją z podobnych powodów jak u mężczyzn jednak w praktyce wszystko wygląda nieco inaczej. Włosy wypadają równomiernie na całej głowie co jest jakimś plusem, ponieważ dzięki temu kobieta rzadko łysieje zupełnie. Główną przyczyną ścieńczenia i wypadania włosów są indywidualne cechy organizmu nabyte dziedzicznie lub na skutek chorób, są to także zaburzenia hormonalne, niedożywienie, stosowanie niektórych leków, stresy lub działania mechaniczne jak czesanie, niewłaściwe upinanie czy szkodliwe zabiegi upiększające.

Nadmierne wypadanie włosów to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów, przede wszystkim kobiet, do dermatologa. Jednak dopiero utrata ponad 100 włosów dziennie jest niepokojącym objawem. Wśród łysiejących pań 10% cierpi na łysienie androgenowe, czyli łysienie typu męskiego.

Przyczyny wypadania włosów u kobiet

U kobiet może występować łysienie okresowe wypadanie włosów po porodzie i odstawieniu środków antykoncepcyjnych. W tym momencie spada ilość estrogenów, która szczególnie u kobiet w ciąży jest bardzo wysoka. Nie wszystkie kobiety doświadczają łysienia. U niektórych młodych mam wypada aż połowa włosów. Na szczęście po jakimś czasie gospodarka hormonalna się stabilizuje, a młoda mama odzyskuje swoje nowe włosy w ilości porównywalnej do tych z okresu sprzed ciąży.

Wypadanie włosów nasilają m.in. niektóre zaburzenia hormonalne dotyczące kory nadnerczy, tarczycy, przysadki, gruczołów płciowych. Łysienie i ścieńczenie włosów może być spowodowane niedożywieniem, a zwłaszcza niedoborami białkowymi, aminokwasowymi, jak też brakiem niektórych metali śladowych (np. żelaza lub cynku). Rola zaburzeń w odżywianiu jest w ostatnich czasach bardzo istotna ze względu na powszechną modę na odchudzanie się za pomocą diet i specjalnych preparatów bez konsultacji z lekarzem. Dieta która nie dostarcza niezbędnego minimum białek, witamin i aminokwasów powoduje, że włosy zaczynają wypadać.

Choroby ogólnoustrojowe powodujące łysienie to np. toczeń rumieniowaty, ale także nadczynność i niedoczynność tarczycy. Leczenie takiej odmiany łysienia polega na leczeniu choroby podstawowej.

Niektóre typy łysienia mogą nasilać, a nawet wyzwalać stresy i urazy psychiczne. Szkodliwy wpływ ma też promieniowanie jonizujące. Dawka promieniowania ok. 350 R wywołuje utratę owłosienia po kilkunastu dniach. Włosy odrastają po 6 tygodniach. Dawka powodująca trwałe wyłysienie wynosi około 1500 R.

Preparaty do upiększania fryzur, takie jak farby do włosów, płyny do trwałej ondulacji itp. uszkadzają zwykle nie mieszek włosowy, a część włosa już wyrastającą z niego i znajdującą się powyżej powierzchni skóry, tzw. łodygę. Jej oceny dokonuje się podczas badania mikroskopowego.

Brak witaminy D w dorosłym życiu również może powodować wypadanie włosów, cukrzycę, podwyższone ciśnienie, zaburzenia w pracy serca, depresję, sklerozę i skłonność do grypy. Jest to witamina najłatwiejsza do uzupełnienia - wystarczy przebywać na słońcu, a organizm sam ją sobie uzupełni.

Do wypadania włosów z przyczyn toksycznych dochodzi przede wszystkim w wyniku zatrucia, np. talem, arsenem, rtęcią. W przypadku zatrucia talem występują charakterystyczne zmiany w strukturze włosa widoczne w badaniu mikroskopowym. Łysienie pojawia się po ok. 2 tygodniach po spożyciu trucizny, utrata włosów jest niemal całkowita, a odrost następuje po ok. 6-8 tygodniach. Przy zatruciach leczenie pacjenta to przede wszystkim podanie antidotum i ratowanie życia chorego.

Łysienie polekowe wywołują m.in. leki cytostatyczne i immunosupresyjne stosowane obecnie nie tylko w schorzeniach nowotworowych (w dermatologii wykorzystuje się je np. w ciężkich odmianach łuszczycy, kolagenozach układowych, pęcherzycach). Łysienie może rozpocząć się już po 3 tygodniach stosowania leku. Po jego odstawieniu, a niekiedy mimo dalszego jego podawania następuje odrost włosów. Także leki przeciwtarczycowe, przeciwkrzepliwe mogą powodować wypadanie włosów. Włosy mogą wypadać nadmiernie w przebiegu chorób skóry lub skóry głowy. Na przykład w grzybicy łysienie występuje zwykle w postaci plackowatych ognisk pozbawionych częściowo włosów (są one najczęściej ułamane). Leczenie polega na długotrwałym stosowaniu doustnie i miejscowo leków przeciwgrzybiczych.

Leczenie rozlanego łysienia kobiet polega przede wszystkim na wykluczeniu innych schorzeń, co wymaga wykonania badań dodatkowych. Następnie wypróbować można środki antykoncepcyjne (jak w łysieniu androgenowym). W przypadku uczucia napięcia skóry głowy zaleca się podawanie dużych dawek witaminy E. Miejscowo stosuje się wcieranie preparatów o działaniu drażniącym, często z dodatkiem sterydów (preparaty robione w aptekach na receptę, Alpicort, Neril tonik). We wszystkich przypadkach zaleca się zaniechanie farbowania i ondulowania włosów. Do mycia powinno używać się łagodnych szamponów bez barwników i substancji zapachowych.

U kobiet dosyć często i to w młodym wieku może pojawić się łysienie plackowate - spowodowane jest to często stresem, na pewno obciążone są nią niektóre kobiety i mężczyźni, wszystko wskazuje, że łysienie to jest dziedziczone. Czasami pojawia się ono po urodzeniu dziecka. W tym przypadku wypaść mogą nawet wszystkie włosy na ciele łącznie z brwiami i rzęsami. Nie zawsze udaje się wrócić do pełni zdrowia.

Łysienie telogenowe dotyczy najczęściej kobiet i polega na przerzedzeniu włosów. Może pojawić się po porodzie, po odstawieniu doustnej antykoncepcji, po chorobie, diecie odchudzającej, bądź w skutek dużego stresu. Leczenie nie jest koniecznie, ponieważ włosy odrastają w ciągu 3-6 miesięcy. Powinno się jedynie usunąć przyczyny łysienia, dodatkowo wspomagając stosowaniem preparatu zawierającego Minoxidil.

Minoksydyl (Minoxidil) jest cząsteczką, która powszechnie stosowana jest jako preparat zewnętrzny zapobiegający łysieniu typu męskiego. Głównym zadaniem Minoksydylu jest stymulowanie mieszków włosowych w celu zahamowania oraz odwrócenia miniaturyzacji włosów.

Nie ma osobnego leku na łysienie mężczyzn i kobiet. Mimo to część lekarstw opracowanych z myślą o mężczyznach działa także na kobiety, czasem nawet skuteczniej niż na mężczyzn. Oprócz preparatów farmaceutycznych jest też wiele ziół i substancji roślinnych, których skład chemiczny ma dobroczynny wpływ na nasze ciało i umysł. Używane w medycynie naturalnej nie znalazły jeszcze zastosowania w produkcji leków. Zioła, substancje roślinne oraz inne składniki naturalne mają właściwości lecznicze i są skuteczne w terapii niektórych schorzeń. Trzeba wszakże pamiętać, że preparaty pochodzenia naturalnego mają potężne działanie. Właśnie dlatego są tak skuteczne. Stosujmy je zatem rozważnie, podobnie jak każde inne "lekarstwo". W porównaniu z mężczyznami, kobiety mają do dyspozycji mniej syntetycznych leków przeciwko łysieniu. Dlatego w leczeniu i profilaktyce wypadania włosów odwołują się częściej do kuracji naturalnych.

Zobacz ranking najlepszych preparatów przeciw łysieniu