WypadanieWlosow.com.pl

Ranking najlepszych preparatów na łysienie

UWAGA! Zalecamy kupowanie preparatów Procerin i Advecia na stronach polskich dystrybutorów. Otrzymujemy informacje, że na Allegro pojawiły się podrobione preparaty!
Jeśli masz pytania związane z łysieniem lub odnośnie prezentowanych produktów - skontaktuj się z nami!

Łysienie rozlane

Łysiejemy z bardzo wielu przyczyn - jedne z nich mają charakter chwilowy, inne niosą ze sobą poważniejsze skutki. Generalnie ludzki organizm został zaprogramowany w ten sposób, że każdy włos zostaje wymieniony na nowy co trzy-pięć lat. Jednak wymiana ta nie odbywa się w jednym momencie, ale ciągle – przez całe życie. Każdego dnia wypada tym samym od 50 do 150 włosów i taka liczba w żadnym wypadku nie powinna nas niepokoić. Różnice w konkretnej liczbie włosów, która obumiera, uzależniona jest od zmiany pór roku, czy naszego ogólnego samopoczucia, czy zdrowia.

Problem pojawia się wtedy, kiedy wypadanie włosów zamienia się w łysienie, to znaczy, kiedy nabiera poważniejszego charakteru. W takich wypadkach należy poddać się badaniom lub po prostu obserwacji, by wiedzieć, czy mieszek włosowy pozostaje nienaruszony, uszkodzony, czy na jego miejscu pojawia się blizna. Ważne jest w jaki sposób tracimy włosy – czy jest to łysienie plackowate, czy rozlane. Możemy również sami określić, czy włosy, które nam wypadają znajdują się w fazie telogenowej (mają bezbarwną cebulkę), czy anagenowej.

Jak rozpoznać łysienie rozlane?

Łysienie to przede wszystkim nie powoduje blizn, nie ma charakteru punktowego, ale jak sama nazwa wskazuje – rozlany. Istnieją różne przyczyny takiego wypadania włosów: zaburzenia hormonalne, niedobory żelaza, czynniki genetyczne. By poznać konkretną, należy poddać się badaniom. Niezbędne będzie przeprowadzenie testów krwi, w tym określenie poziomu żelaza oraz sprawności tarczycy. Niekiedy lekarz zleci wykonanie badania na obecność syfilisu. Przeważnie potrzebne jest określenie poziomu cynku we krwi. W poważniejszych przypadkach niezbędna będzie do diagnozy biopsja skóry głowy. Niekiedy łysieniu rozlanemu towarzyszą również zniekształcenia paznokci.

Łysienie rozlane bywa trudne w diagnozowaniu. Jego charakter sprawia, że często mylone jest ze wczesnymi fazami łysienia androgenicznego.

Łysienie rozlane o ostrym przebiegu

Niekiedy może przerazić nas szybkie wypadanie włosów. Możemy mieć wrażenie, że zaczęło się ono nie wiadomo, jak i dlaczego. W takim wypadku zazwyczaj mamy do czynienia z ostrym łysieniem rozlanym. Charakteryzuje się ono wzmożonym wypadaniem włosów bez pozostawiania śladów po ich ubytkach. Na skórze głowy nie pozostają blizny, a same objawy znikają zazwyczaj około trzech miesięcy po wystąpieniu czynnika powodującego łysienie. Wypadanie włosów o tym charakterze może być naszym udziałem na przykład po ciąży. Po urodzeniu dziecka wiele kobiet zamartwia się o stan swojej fryzury zamiast cieszyć się z nowej roli matki. Trzeba sobie raz i stanowczo powiedzieć, że łysienie po ciąży jest chwilowym, naturalnym stanem organizmu, który po kilku miesiącach wraca do stanu sprzed wystąpienia problemu. W trakcie ciąży bowiem na skutek działania hormonów, głównie estrogenów, włosy stają się wyjątkowo piękne, grube i gęste. Po ciąży, kiedy poziom hormonów wraca do stanu sprzed poczęciem dziecka, także włosy wracają do swojego „normalnego życia”. Te, które nie wypadły w trakcie ciąży, spadają ze skóry głowy już po urodzeniu dziecka. Szacuje się, że tego typu łysienie dotyka 1/3 wszystkich kobiet, które urodziły dziecko.

Ostre łysienie rozlane może nastąpić również po przebyciu ciężkich chorób gorączkowych, na skutek zmiany niektórych leków, surowej diety, głodzenia się, operacji, stresu wywołanego wypadkiem, śmiercią bliskiej osoby, itd.

Chroniczne telogenowe wypadanie włosów

Wypadanie włosów typu rozlanego rozwija się zazwyczaj w okresie od trzech do sześciu miesięcy. Po tym czasie proces ten ustaje i włosy wracają zazwyczaj do stanu sprzed pojawienia się czynnika wywołującego łysienie. Niekiedy jednak włosy wypadają dłużej niż przez okres sześciu miesięcy, jednak w takiej sytuacji mamy do czynienia z chronicznym telogenowym wypadaniem włosów.

Jak pokazują badania i praktyka lekarska, to właśnie wypadanie włosów o charakterze telogenowym jest najczęstszą przyczyną łysienia rozlanego. Chroniczne łysienie rozlane ma różne przyczyny, jednak najczęstszymi są:

  • niedobór żelaza,
  • niedoczynność tarczycy,
  • nadczynność tarczycy,
  • toczeń,
  • syfilis.
Zobacz ranking najlepszych preparatów przeciw łysieniu